Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray Yetkililerine Göre Trump Amerikan Şirketlerinin Çin’den Ayrılmasını Emredebilir

Beyaz Saray yetkilileri, Donald Trump'ın ABD'li şirketlerin Çin'den ayrılmasını istemesinin muhtemel olabileceğini açıklarken, şu an böyle bir durum olmadığını belirtti.
Beyaz Saray Yetkililerine Göre Trump Amerikan Şirketlerinin Çin’den Ayrılmasını Emredebilir
Yorum

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla olay olan ABD Başkanı Donald Trump, gerilimi artan ticaret savaşına ilişkin fikirlerini buradan yansıtıyor. Kısa zaman önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i önce arkadaş, ardından da “düşman” olarak nitelendiren Trump, bunun yanında Fed Başkanı Jerome Powell’a da ateş püskürmüştü.

ABD ve Çin arasındaki gerginlik her geçen gün artarken, Trump Çin’i “telif hakkı hırsızlığı” ve ABD’yi ticarette istismar etmekle suçladı. Ardından Trump, ABD’li şirketlerin Çin’den çekilmesi için bir emir verdi. Öncesinde ise ülkesinin her yıl Çin’den ötürü büyük ekonomik zarara uğradığını belirtirken, bu durumdan kendisinden önceki ABD yetkililerini sorumlu tuttu.

Bugün Beyaz Saray yetkililerinden gelen bir açıklamada, Trump’ın ABD’li şirketlerin Çin ile bağlantılarını koparmalarını isteyebileceği konusu yeniden gündeme geldi.

Bugün Beyaz Saray Yetkililerinden Bir Açıklama GeldiBeyaz Saray’ın iki üst düzey yetkilisi tarafından yapılan açıklamada Trump’ın ABD’li şirketlerin Çin’den ayrılmalarını diretecek bir güce sahip olduğu belirtildi. Bunun ardından Trump’ın bu otoritesini kullanıp kullanmayacağı merak konusu oldu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fransa’nın Biarritz kentindeki kritik G7 toplantısında kaydettiği açıklamalarında Trump’ın “Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güç Yasası” ilan etmesi halinde bu hakkını kullanabileceğini iddia etti.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanı Larry Kudlow, Mnuchin’in bu fikrine katıldığını belirtirken, şu durumda henüz böyle bir şeyin söz konusu olmadığını açıkladı.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry KudlowDiğer taraftan Trump, Cuma günü Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda , 1977 yılında alınan önlemleri hatırlatmış, bunun kendisine güç kazandırdığını söylemişti.

Ayrıca bu sıralar Çin’in ABD ürünlerine 75 milyar dolarlık vergi uygulayacağı gündemde. Jinping’in bu konudaki Twitter paylaşımının ardından Trump’tan gelen mesajlar ABD’nin Çin ile herhangi bir bağımlılığının olmadığına işaret etti.

Önceki dönemlerde Trump, Amerikan firmaların Çin’e alternatif arayıp ABD’de üretim yapmalarını talep etmişti. Çoğu şirketin onun bu uyarısını dikkate almamasına rağmen Trump fikirlerinde kararlı olduğunu belirtmişti. ABD’li şirketlerin üretim merkezlerini kendi ülkelerine kurması ciddi bir maliyet gerektireceğinden birçoğu böyle bir adıma sıcak bakmıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu