Yatırım yapmaya başla!

Trump: ABD Fransa ile Dijital Vergi Konusunda Uzlaşmaya Yakın

Başkan Donald Trump, ABD’nin dijital vergi konusunda Fransa’yla uzlaşmaya yakın olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Trump: ABD Fransa ile Dijital Vergi Konusunda Uzlaşmaya Yakın

Başkan Donald Trump, bugünkü açıklamasında ABD’nin Fransa ile dijital vergisi konusunda uzlaşmaya yakın olduğunu söyledi. Trump bu yorumları, Biarritz, Franda’daki G7 Zirvesi’nde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yanında gazetecilere konuşurken geldi.

Bu arada Angela Merkel de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü uluslarının 2020’ye kadar dijital vergilendirmeye bir çözüm bulmak istediklerini dile getirdi. Nitekim Fransa’nın ABD’nin uyarılarına meydan okuyarak onayladığı yüzde 3’lük dijital vergi ile birlikte iki ülke arasındaki gerilim epey yükselmişti.

ABD’li teknoloji devlerini hedef alan vergiye sert çıkan Donald Trump, Fransız şarabına misilleme tehdidinde bulunmuş ve yeni bir kısasa kısas mücadelenin sinyallerini vermişti.

Trump ABD Fransa G7 AçıklamasıAB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise ABD’nin dijital vergi planı yüzünden Fransa’ya gümrük vergileri uygulaması durumunda birliğin buna cevap vereceğini belirtmiş, Fransa’nın yanında duracaklarını açıklamıştı. Avrupa’dan Washington’a gelen uyarı, halihazırda ABD-Çin geriliminden etkilenen piyasaları tedirgin etmişti.

Ayrıca Cuma günü çıkan haberlerde, Avrupa Birliği yetkililerinin Avrupalı şirketlere yatırım için 110 milyar dolar değerinde bir egemen servet fonu başlatmayı planladıkları iddia edilmişti.

Trump ABD Fransa G7 Uzlaşma Açıklamasıİddialara göre plan, Avrupalı firmaların Apple, Amazon, Alibaba ve Tencent gibi tehdit niteliğindeki teknoloji firmalarına karşı rekabet etmeleri için hazırlanacaktı. İşte bu gelişmeler üzerine G7’de konuşan Donald Trump, ABD’nin Fransa ile uzlaşmaya yakın oldukları açıklamasıyla dikkat çekti ki kendisi geri adım atma konusunda pek taviz vermemesiyle ünlüydü.

Diğer taraftan başka bir kaynak Donald Trump’ın Fransa’nın dijital vergisi hakkındaki yaklaşan görüşmelerin, ABD’nin Fransız şarabına vergi koyup koymayacağını belirleyeceğini söylediğini yazdı. İlaveten Trump, Japonya ile ABD’nin bir ticaret anlaşmasına ulaşacaklarını da belirtti. Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe Pazar günü birlikte yaptıkları açıklamada, bir ticaret anlaşması konusunda prensipte anlaştıklarını söylediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum