Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın AB’ye Otomobil Tarifeleri Almanya’yı Resesyona Götürecek

Commerzbank analistlerine göre ABD ile Avrupa arasında bir ticaret savaşı başlamak üzere ve serpintiler Almanya’yı resesyona sokabilir…
Trump’ın AB’ye Otomobil Tarifeleri Almanya’yı Resesyona Götürecek
Yorum

Almanya’nın önde gelen bankası Commerzbank’ın analistleri, ABD ile Avrupa arasında bir ticaret savaşının başlamak üzere olduğunu ve serpintilerin Almanya’yı resesyona sokabileceğini söyledi. AB liderleri Washington ile yeni ticaret müzakereleri düzenlemeyi kabul etmişken ancak görüşmeleri yalnızca sanayi mallarıyla sınırlandırmışken Commerzbank’tan gelen yorumlar dikkat çekti.

Sonuçta tartışmanın kapsamının, AB’nin tarım pazarlarına erişim kazanmak için Kongre’nin baskısı altında olan Başkan Trump’ın canını sıkması muhtemel görünüyordu. Şubat ayında da Trump, ABD’nin AB ile müzakerelerinde bir anlaşma yapamadığı takdirde bloktan ithal edilen otomobillere gümrük vergisi uygulayacağını açıkça dile getirmişti. AB ise bunun karşılığında ABD’yi 20 milyar euro değerinde ürününe misilleme yapmakla tehdit etmişti.

Sonuç olarak her iki taraf da görüşmeler bitene kadar hiçbir işlem yapmamaya söz vererek mevcut anlaşmalara bağlı kalmakta karar kılmıştı.

ABD AB Ticaret Müzakereleri Bitene Kadar Tarife UygulamayacakAncak Salı günü Trump, Harley Davidson’u vuran AB tarifelerini haksız ifadeleriyle değerlendirerek bunun için misilleme yapacağına dair söz vermişti. Gelişmeler üzerine görüş bildiren Commerbank analistleri, bugün yayınladıkları araştırma notunda hem Avrupalı liderleri hem de ABD’lileri memnun edecek bir ticaret anlaşması şansının zayıf göründüğünü belirtti. Brüksel koridorlarında güçlü bir sese sahip olan Fransa’nın çoktan ciddi bir engel oluşturduğunu da vurguladı.

“Başkan Emmanuel Macron, ABD 2015 Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldığı için halihazırda ABD ile müzakerelerin başlatılmasına karşı oy kullandı” dedi.

Macron ABD-AB Ticaret Görüşmelerine Karşı Diğer taraftan ABD Kongresi’nin de tarımı kapsamayan herhangi bir anlaşma için onay vermeyeceğini belli ettiğinin üzerini çizdi. İşte bu nedenlerden dolayı Commerzbank, Donald Trump’ın AB’den otomobil ve otomobil parçaları ithalatı üzerine muhtemelen yüzde 25 oranında vergi ilan edecek gibi göründüğünü açıkladı. Kaldı ki bu, Alman otomobil üreticilerinin de dediği gibi onlar için kritik bir durumdu ve sektörü derinden etkileyebilecek potansiyele sahipti.

Bankanın kendi araştırmaları ile desteklenen resmi Alman istatistikleri, 2018’de ABD’nin Alman otomobillerinin en çok ihracat yaptığı yerler olduğunu gösteriyordu.

ABD Almanya'nın En Çok Otomobil İhraç Ettiği yer Daha açığı, ABD’nin Alman otomobilleri için toplam 27 milyar euro değerinde parça ya da bitmiş araçların yüzde 12’sini oluşturarak ilk ihracat sırasında yer alıyordu. Banka, Trump’ın AB otomobillerine yüzde 25’lik tarife uygulamasıyla birlikte rakamın yıllık 14 milyar euroya düşeceğini öngördü. Ayrıca ülkenin toplam ekonomik üretiminin de 0.25 puan civarında düşebileceği kaydedildi.

“Alman ekonomisinin durgunluktan son anda kurtulduğu bir durumda bu daha tehlikeli” diyen Commerzbank, Alman ekonomisinin resesyondan ucu ucuna kaçtığı 2018’in dördüncü çeyrek verilerine işaret etti. Fransız bankası Credit Agricole’den Cuma günü gelen ayrı bir not da Almanya’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen her dört Avrupa otomobilinden yaklaşık üçünü oluşturduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu