Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın AB Otomobillerine Yönelik Tarifeleri 6 Aylığına Ertelemesi Bekleniyor

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Trump’ın AB otomobillerine yönelik tarifeleri 6 aylığına erteleyeceği söylendi. Detaylar şöyle;
Trump’ın AB Otomobillerine Yönelik Tarifeleri 6 Aylığına Ertelemesi Bekleniyor
Yorum

Çarşamba günü araç ithalatına ilişkin tarifelerle alakalı karar vermesi beklenen Trump’ın vergi uygulamasını 6 aylığına daha erteleyeceği söylendi.

Konuya aşina bir kişiden elde edilen bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği otomobilleri yönelik tarifelerin bir altı aylığına daha uygulanıp uygulanmayacağına dair kararı açıklayacak. Erteleme kararının alınması, ABD’nin en büyük ticaret ortaklarından biriyle yeni bir anlaşmazlığa girmesini engelleyecek.

Ancak aynı zamanda Trump’ın tartışmalı ticaret konusunu, gelecek yılın başkanlık kampanyası sırasında yeniden ele almasına zemin hazırlayacak.

Trump AB Otomobillerine Yönelik Tarifeleri Erteleyecek İddiasıTrump, Mayıs ayında Ticaret Bakanlığı’nın otomobil ve otomobil parçaları ithalatının ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu belirlediğini söylemişti. Ayrıca ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’e süreç hakkında 180 gün içinde kendisine rapor vermesi için hem AB hem de Japonya ile müzakere etme talimatı vermişti. Ve Trump’ın emrine göre son tarih Çarşamba günü. Karar hakkında konuşan kişi, Trump’ın alım satım ve tarifeler söz konusu olduğunda nihai kararı etrafında her zaman belirsizlik olduğu konusunda uyardı.

Yine de öngörülemeyen gelişmeler dışında Trump’ın altı aylık bir erteleme daha ilan etmesinin beklendiğini dile getirdi.

Trump AB Otomobillerine Yönelik Tarifeleri Ertelemesi Bekleniyor Öte yandan Lighthizer, Japonya ile ülkenin pazarını daha fazla ABD tarımsal ihracata açan ve dijital ticaret için kuralları güçlendiren bir ticaret anlaşması imzaladı. Eylül ayında gazetecilere verdiği demeçte, bu nedenle Trump’ın Japonya’nın otomobil ve otomobil parçası ihracatına vergi getirmesini beklemediğini söyledi. Ne var ki AB’nin müzakerelerde tarım konusunu masaya koymayı reddetmesi yüzünden Avrupa’yla görüşmelerden bir anlaşma çıkmadı.

Bir Beyaz Saray sözcüsü, Trump’ın bu hafta hangi eylemi yapabileceğini söylemeyi reddetti ve Lighthizer ofisi bu konudaki sorulara cevap vermedi. Bir endüstri yetkilisi ise işletmelerin Beyaz Saray yetkilileri tarafından özellikle de Japonya anlaşmasına varıldıktan sonra Trump’ın bu hafta tarifeleri uygulamayacağına inandırıldıklarını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu