Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump 854 Milyar Dolarlık Bütçeyi Onaylarak Hükümetin Kapanmasını Engelledi

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin geçici olarak faaliyetlerine ara vermesini önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı. İşte konunun detayları;
Trump 854 Milyar Dolarlık Bütçeyi Onaylarak Hükümetin Kapanmasını Engelledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı. Bu sayede federal hükümetin geçici olarak faaliyetlerine ara vermesini önleyebilecek. Bu bütçe, ABD Savunma, Çalışma ve Eğitim Bakanlıklarına 1 Ekim itibariyle başlayacak yeni mali yıl boyunca finansman sağlayacak. Trump’ın imzasıyla yasalaşan bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi tarafından 2 gün önce, Senato’dan ise geçen hafta geçmişti.

Onaylanan bütçe, federal hükümet kapsamında diğer bakanlık ve kuruluşlara 7 Aralık 2018 tarihine kadar harcama yetkisi verdi.

Trump Bütçe Onayladı

Olaylı kararları ile dikkatleri üzerinden eksik etmeyen Trump, Meksika sınırına örülmeye başlayan duvar için finansman içermediği için eleştirdiği bütçe tasarısını onaylayarak, hükümetin Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde geçici olarak kapanmasını da engellemiş oldu. Amerikan yasalarına göre 1 Ekim tarihinde başlayan mali yıl, bir sonraki senenin 30 Eylül’ünde sona eriyor.

Türkiye Hazine ve Maliyet Bakanlığı ise Ekim – Aralık dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı.

Türkiye Hazine ve Maliyet Bakanlığı Ekim - Aralık Stratejisi

Buna göre; Hazine Ekim – Aralık döneminde 27,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 29,3 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek. Söz konusu dönemde dış borçlanmanın ise yapılmayacağı biliniyor. Ekim ayında 3,2 milyar liralık iç borç servisine karşılık 3,5 milyar lira, Kasım ayında 21,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 22,4 milyar lira, Aralık ayında ise 2,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 3,4 milyar lira iç borçlanmaya gidilmesi öngörülüyor.

Hazine’nin Ekim – Aralık döneminde 10 tahvil ihalesi düzenlemesi ve 1 kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

10 Tahvil İhalesi Düzenlenecek

Yapılacak ödemelerle ilgili bilgiler de açıklandı. Buna göre; Ekim ayında 13,4 milyar lira, Kasım’da 24,8 milyar lira, Aralık’ta ise 5 milyar lira olmak üzere toplam 43,2 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor. Bu ödemenin 15,3 milyar lirasının dış borç servisinden oluşacağı biliniyor.

Aynı zamanda nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF’den sağlanan gelirler, devirli – garantili borç geri dönüşleri, kasa banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren borçlanma dışı kaynakların da Ekim’de 9,9 milyar, Kasım’da 2,4 milyar, Aralık’ta ise 1,6 milyar lira olması öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar