Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, 15 Aralık Çin Tarifelerini Erteleyen Birinci Aşama Ticaret Anlaşmasını Onayladı!

ABD'nin Çin üzerinde uygulayacağı 15 Aralık tarihli tarifeler, Trump'ın onayladığı ticaret anlaşması ile duraklatıldı.
Trump, 15 Aralık Çin Tarifelerini Erteleyen Birinci Aşama Ticaret Anlaşmasını Onayladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilecek 160 milyar dolarlık ürüne 15 Aralık itibarıyla uygulanacak tarifeleri erteleme maddelerini içeren birinci aşama ticaret anlaşmasını onayladı. Çin ürünlerine uygulanacak olan %15’lik vergi böylelikle askıya alındı.

Anlaşmanın maddeleri üzerinde her iki taraf da anlaşmaya gitti fakat buna rağmen final metni henüz net bir sonuca bağlanamadı. Ayrıca Trump tarafından bugün itibarıyla onay alan anlaşma, Çin’in ABD’den daha fazla tarımsal ürün alımı taahhüdünü de içeriyor.

Trump, Çin ile söz konusu anlaşma hakkında Perşembe günü Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, Çin’in yapmayı çok istediği anlaşmaya çok yaklaştıklarını duyurdu.

Çin’in ABD’den daha fazla tarım ürünü alımı taahhüdünü kapsayan anlaşma, Perşembe günü ticaret heyeti tarafından Trump’a sunulmuştu. Bununla birlikte Çin ürünleri üzerindeki mevcut tarifelerin kaldırılması ya da düşürülmesi konusunda yetkililer görüş bildirdi. Beyaz Saray Sözcüsü tarafından ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Şimdiki tahminlere göre beklenen duyuru Cuma günü gelecek.

Trump’ın öncülüğünde gelişme ticaret cephesindeki olumlu hava, küresel hisse senetlerinde rekor yükselişlere neden oldu.

Küresel Hisse Senetleri YükselişABD hisse senetlerinden Dow Jones endeksi kapanışta %0,79 artarak 28.132,05 puana çıktı. S&P 500 endeksi de kazançlarını %0,86 artırdı ve 3.168,57 puan ve Nasdaq endeksi de %0,73’lük değer artışıyla 8.717,32 puana yükseldi.

Diğer taraftan Washington yönetimi tarafından, Çin’den ithal oyuncaklar ve akıllı telefonlar gibi pek çok ürünü kapsayan 160 milyar dolar değerindeki ürün için Aralık ayı ortasından itibaren uygulanmaya başlayacak olan tarifelerin erteleneceği önceden duyurulmuştu.

Trump ilk etapta Çin’le anlaşmayı reddetmiş fakat Ekim ayında iki ülkenin de birkaç hafta içinde imzalanacağı belirtilen bir anlaşmaya vardığını açıklaması ile yetkililer birinci aşama ticaret anlaşması üzerine çalıştılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu