Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta Yıllık %48,1 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerine ait ciro endekslerinin Ağustos verileri yayımlandı.
Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta Yıllık %48,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos 2021 dönemine ait ciro endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre toplam ciro endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %48,1 oranında arttı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamıyla hesaplanan ciro endeksi, bir önceki aya göre ise %4 artış gösterdi. Endeks Temmuz’da aylık %1,9 azalırken, yıllık bazda %45,1 oranında artış göstermişti.

Toplam cironun alt endekslerine bakıldığı zaman Ağustos 2021 döneminde yıllık sanayi sektörü ciro endeksi %56,7 artış kaydetti.
Ciro Endeksleri Aylık ve Yıllık Değişim - Ağustos 2021
Kaynak: TÜİK

Sanayinin altında yer alan madencilik ve taşocakçılığı ciro endeksi yıllık %59,9 artarken, imalat cirosu %56,6 arttı. İnşaat ciro endeksi yıllık %36,8 artarken, ticaret ciro endeksi %39,1 ve hizmet ciro endeksi %66,9 artış gösterdi.

Toplam hizmet ciro endeksini oluşturan alt kategoriler arasında en fazla artış %94,6 ile konaklama ve yiyecek alanında gözlendi. %84,1 ile idari ve destek ikinci sırada katkı sağlarken, ulaştırma ve depolama %74,3 ile üçüncü sırada yer aldı.

Aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi ise %5,5 artış kaydederken, inşaat %0,5 ile sınırlı bir artış gösterdi. Madencilik ve taşocakçılığı ciro endeksi aylık %4,1 artarken, imalat cirosu %5,5 arttı.

Ticaret ciro endeksi %3,9 artarken, hizmet cirosu %2,1 artış kaydetti. Hizmet cirosunu oluşturan alt sektörlerden tek gerileyen %3,6 ile gayrimenkul oldu. Hizmet cirosunda aylık en fazla artış ilse %3 ile bilgi ve iletişim sektöründe gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu