Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşlarında Galibiyet Hamleleri Artarak Devam Ediyor

Washington ve Pekin gerilim hattında hamlelerin önü kesilmiyor. Misillemeler hücuma paralel yükseliyor. Gerek politik gerek askeri uyuşmazlıkların başlıca etken olduğu bu süreçte ticari faaliyetler fazlasıyla bulanıklaşıyor.
Ticaret Savaşlarında Galibiyet Hamleleri Artarak Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasında gerginliği yükselen ticaret savaşlarının galibi gelme hırsında ABD yaptırımlarını sergilerken, daha sakin ve etkili misillemelerle Çin tarafı süreçte etkili hamleler yapıyor. Gelişmeleri politik başlıklar altında takip edildiği ancak ticari faliyetlerin riske edildiği bir ortamda yakından takip ediyoruz.

ABD ek tarifesi uygulamaya başlanırken Çin misillemesi gecikmedi.

Washington Ataklarına Çin Misillemeleri GecikmiyorABD ve Çin arasında yükselen ticaret savaşı, son tarifenin yürürlüğe girmesi ile ülkelere getirisini artırdı. Başkan Donald Trump’ın yönetimi, 200 milyar dolarlık Çin ürünü için yüzde 10 ek tarifeler uygulamaya başladı. Bu oranın yıl sonunda yüzde 25’e yükseltileceği bildirilmişti. Washington’un Çin odaklı harekatının üçüncü ayağında Pekin, Trump’ın hamlelerini Amerikan şirketlerinin zararına olarak değerlendiriyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yapılan hamleye karşılık ABD’den ithal edilen 5207 çeşit ürün üzerinde 60 milyar dolarlık vergi uyguladı. Pekin sıvılaştırılmış doğal gaz, kahve ve çeşitli yenilebilir yağ türleri gibi ürünlerde yüzde 10’luk bir ek tarife, dondurulmuş sebzeler, kakao tozu ve kimyasal ürünler gibi mallarda yüzde 5’lik bir ek tarife uygulayacağını açıkladı. 

Çin ticari faliyetlerin olumsuz etkilenmesindeki sorumluluğu ABD’ye yükledi.

Ticari Faliyetler Politik Gerilimin Altında KalıyorReuters de yayınlanan habere göre ”yeni tarifelerin uygulanmasından birkaç saat sonra Çin devleti haber ajansından ABD’yi ticaretteki ürpertinin sorumlusu olduğu yönünde bir suçlama niteliğinde açıklama yapıldı.” Ticaret savaşlarının Pekin kanadı karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı olunması durumunda Washington ile müzakere masasına oturmaya istekli olduğunu da belirtti.

Uygulanmakta olan 50 milyar dolarlık tarifelerin, küresel tedarik zincirlerinin ticaretinde bir tehdit unsuru olduğu konuşulurken gelen yeni güncellemeler risk iştahını kabarttı.

Trump ilk etabı Temmuz ayında olmak üzere, o tarihten bu yana Pekin’in misillemelerine meydan okuyor. Çin Maliye Bakanlığı Trump’ın politikalarını tek taraflılık ve ticaret korumacılığı olarak tanımlıyor. Devlet kontrolündeki medya süreçlerin Pekin’in aleyhine ilerlediğini açıklıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘’Hükümetin ticaret savaşını kazanmak için kararlı’’ olduğunu söyledi.

Ticaret Savaşlarında Galibiyet AtaklarıAmerikan tarafından beklentiler savaşın dördüncü diliminde ek tarifelerin yüzde 25 olacağı açıklamasının geldiği günleri bekliyor. Trump geçtiğimiz hafta tarifelerle ilgili duyurularında, Çin’den gelen herhangi bir misilleme eylemine derhal müdahale edileceğini ve Washington’un hemen 267 milyar dolarlık ilave tarifeler getirmesini istediğini dile getirmişti.

Washington’un görüşme talebi, Pekin tarafından reddedildi.

ABD Çin Rusya Silah Ticaretini Kural İhlali Olarak GörüyorBu süreçte, iki taraflı müzakereler durgunluk görünümü kazandı. Hafta sonu Pekin, Washington’un ticaret görüşmelerini yeniden başlatma davetini reddetti ve her iki tarafın da bir sonraki buluşmayı ne zaman gerçekleştireceği net değil.Uzmanlar politikalardaki sistemsel farklılıklar nedeniyle çıkmazın devam edeceğini beklediklerini belirtiyor.

Washington Çin Silahlı Kuvvetleri’nin Rus silahları satın almasıyla ilgili yaptırımlar uygulayarak Amerika’nın Yaptırımlar Yasası ile Muhalifler yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. Çin hükümeti, ABD’nin Pekin’deki büyükelçisini çağırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu