Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teknoloji Transferi ve Fikri Mülkiyet ABD-Çin Müzakerelerinin Odağı Olacak

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nün başkanı gibi birçok uzman, zorunlu teknoloji transferlerine ve fikri mülkiyet ihlallerine kısa vadede çözüm bulunamayacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Teknoloji Transferi ve Fikri Mülkiyet ABD-Çin Müzakerelerinin Odağı Olacak
Yorum

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki G-20 Zirvesi’nde Başkan Xi Jinping ile Donald Trump arasındaki ateşkeste, iki çekişmeli konunun göz ardı edildiği ve gelecek müzakerelerin odak noktasının bu konular olacağı söylendi. Ve söz konusu meseleler Çin’in zorlama teknoloji transferleri ve Amerikalı şirketlerden yapılan fikri mülkiyet hırsızlığı olarak değerlendirildi.

Sonuçta, Trump ile Jinping Arjantin’deki zirvede devam eden anlaşmazlıkları müzakere etmek için 90 günlük bir ateşkes kararı almışlar ve bu anlaşma piyasalar tarafından iyimserlikle karşılanmıştı. Ancak birçok uzman, ateşkese rağmen ticaret savaşının bitmediği yönünde yorum yaparak bu kadar iyimserliğe anlam veremediğini belirtmişti.

McLarty Associates’de kıdemli danışman olan Steven Okun, bugün verdiği bir demeçte Beyaz Saray’ın açıklamasında fikri mülkiyet ile siberin yalnızca dördüncü paragrafta geçmiş olmasına dikkat çekti.

McLarty Associates’de Steven Okun Ve; “yine de bu ABD tarifeleri için temel konu olmadığı anlamına gelmez” ifadeleriyle görüş bildirdi. Ayriyeten ticaret savaşının ABD Ticaret Temsilciliği tarafından Çin’in fikri mülkiyet uygulamalarına yaptığı soruşturmalara dayandığını kaydetti. Başka bir uzman ise zorlama teknoloji transferleri ve fikri mülkiyet ihlallerinin göz ardı edilmesinin, devam eden müzakerelerden ne beklenmesi gerektiğine dair gerçekleri yansıtabileceğini söyledi.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün Başkanı Adam Posen, bu konulara hızlı bir çözüm bulunamayacağı görüşünü uzun süredir savunduğunu vurguladı.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nün Başkanı Adam Posen Ticaret Savaşı Bitmeyecek Yorumu Ateşkeste söz konusu meseleleri önemsizmiş gibi göstermenin, Trump yönetiminin müzakerelerden ne beklenmesi gerektiğine dair bir nevi işareti olarak yorumladı. Ya da bunun Çin ile olan gerilimi sakinleştirme isteği olabileceğini dile getirdi. Ancak her iki durumda da sorunun bitmeyeceğinin üzerini çizerek fikri mülkiyet hırsızlığı ile ilgili sorunların iddia edildiği kadar büyük problemler teşkil etmediğine inandığını aktardı.

Konuyla ilgili görüş bildiren Eurasia Group direktörü Michael Hirson ise geçici ateşkesin zorlu müzakerelerin başlangıcı olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.

Geçici Ateşkes Zorlu Müzakerelerin Başlangıcı Hirson bu sorunlar dizisinin ulusal güvenlik kaygılarına ya da daha geniş anlamda ABD-Çin arasında yoğunlaşan jeopolitik rekabete dayalı olduğunu anlattı. Ve diğer uzmanlar gibi o da kısa vadede çözüm öngörmeyerek; “iki taraf arasındaki boşluğu kısa sürede kapatmak zor olacak” dedi.

İlaveten; gelecek haftalarda ABD’den gelecek tepkilerin, kendi partisinden ve Demokratlardan gelebilecek baskının, Trump’ı teknoloji transferleri ve fikri mülkiyet konularında daha sert tavır takınmaya yönlendirebileceğini belirtti.

Jefferies’den hisse senedi analisti Edison Lee ise herhangi bir ticaret anlaşmasının, Çin teknoloji endüstrisinde bazı yapısal değişikliklerle Amerikan taleplerini yatıştırabileceğini söyledi.

Edison Lee Çin Teknoloji Sektöründeki Bazı Yapısal Değişiklikler Amerikalıları Yatıştırabilir Analist bugünkü notunda, Çin’in ödün verebileceği iki potansiyel alan gördüklerini, bunların teknoloji endüstrisine hükümet sübvansiyonları ve belirgin teknoloji servisleri için yerel ortak girişim gereksinimleri olduğunu belirtti.

Son olarak da şu açıklamayı yaptı: “Çin teknoloji hizmetlerinde, yabancı bulut hizmeti ve yazılım sağlayıcıları için yerel partner gereksinimleri gibi tarife dışı ticaret engellerini kaldırmak zorunda kalabilir. Bu da Microsoft, Amazon, Alphabet ve Oracle gibi bazı ABD şirketlerine fayda sağlayabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu