Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin 2016 Ekim Faiz Kararı Hangi Yönde Olacak ve Piyasalar Nasıl Etkilenecek?

Yurt içi piyasalar bu işlem haftasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelecek hamlelere odaklanmış durumdalar. Beklentiler haberin devamında...
TCMB’nin 2016 Ekim Faiz Kararı Hangi Yönde Olacak ve Piyasalar Nasıl Etkilenecek?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların bu denli TCMB’ye odaklanmasının en önemli nedeni ise Dolar/TL ve Borsa İstanbul’da gözlemlenen sert dalgalanmalar. Son iki haftadır rekor üstüne rekor kıran Dolar/TL, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların endişeye kapılmalarına neden oluyor. Borsa İstanbul ise Türk lirasındaki sert düşüşlerin baskısı altında kalarak oldukça kritik seviyelere kadar sert düşüşler yaşıyor. Yurt içi piyasalarda hal böyleyken, TCMB’den gelecek faiz hamlesi de büyük bir öneme sahip oluyor. Zira TCMB’nin alacağı karar, hem kuru hem de borsayı yakından ilgilendirmekte. Bu yazımızda TCMB’nin faiz indirimine gidip gitmemesi gerektiğini sizler için yorumladık.

TCMB’nin Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

TCMB’nin Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?TCMB’nin faizle ilgili alacağı karar öncesi yurt içi piyasaların hali hazırda hangi yönde seyrettiğini hatırlamamızda yarar olduğunu düşünüyorum. Öncelikli olarak Dolar/TL’nin, ardından ise Borsa İstanbul’un seyrini inceleyelim;

Yurt içi piyasaların son haftalarda yaşadığı sert düşüşler, kuşkusuz ekonominin direksiyonunda bulunan TCMB yönetimini de bir hayli tedirgin ediyor. 2016 yılına 2,92 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL paritesi, son haftalarda rekor üzerine rekor kırıyor. Dolar/TL’nin yükselişine bakıldığı zaman, hem yurt içi hem de yurt dışı etmenlerin etkisinin olduğu gözlemlenmekte. Ancak bu noktada yurt içi faktörlerin biraz daha baskın olduğu söylenebilir. Çünkü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının almış olduğu “not indirim” kararları, başkanlık sistemi gibi siyasi gündemi derinden etkileyen politik etmenler ve tüm bunların yanı sıra, Musul’a yönelik başlatılan askeri operasyonlar, Türk lirasının dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerine kadar gerilemesine yol açıyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından, geçen hafta 3,1120 seviyelerinde ilk rekorunu kıran Dolar/TL paritesi, bu işlem haftasında 3,1140 seviyesine kadar yükselerek tarihini rekorunu yenilemişti. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Borsa İstanbul cephesinde de oldukça sert düşüşler gözlemleniyor. Borsanın düşüşünü tetikleyen en önemli unsur ise Türk lirasında görülen sert düşüşler. ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceği beklentilerinin ABD’de açıklanan datayla desteklenmesi, yurt içi varlıkların dibe çekilmesine neden oluyor. Ancak bu noktada, dolar karşısında en çok gerileyen gelişmekte olan para birimleri arasında Türk lirası, ilk üçe giriyor. Türk lirasında görülen dip seviyelere bağlı olarak, Borsa İstanbul yaşadığı düşüşlerle de yatırımcıların endişeye kapılmalarına neden olmakta. Lakin son iki gündür Borsa İstanbul’un seyrine bakıldığı zaman, yukarı yönlü grafik görülüyor. Bu durumun temel nedeni ise yılın üçüncü çeyreğine ilişkin açıklanan bilançolar. Özellikle Türk Telekom gibi büyük kurumların açıkladığı olumlu kar raporları, Borsa İstanbul’un yukarı yönlü seyrini tetikliyor.

Yurt içi piyasaların seyri son günlerde bu yöndeydi. Bu noktada, TCMB’nin Ekim toplantısı oldukça önemli bir hal aldı. TCMB’nin faiz indirimi kararı alması halinde; Türk lirasının dolar karşısındaki kayıpları giderek derinleşebilir. Yani, Dolar/TL’de yeni bir rekorun görülebileceği kuvvetle muhtemel. Faiz indiriminin pas geçilmesi halinde ise Dolar/TL paritesi, gün içerisinde kademeli olarak yaşadığı değer kayıplarıyla 3,03 seviyelerine kadar gerileyebilir. Yine TCMB faiz indirimi kararı alırsa Borsa İstanbul’un aşağı yönlü bir grafik çizme ihtimali yüksek olarak görülüyor. Ancak TCMB faiz indirimi pas geçerse, Borsa İstanbul şirket kar verilerinden de bulduğu destekle 80 bin seviyesini test edebilir…

TCMB Sadeleşme Sürecine Devam Edecek mi?

TCMB Sadeleşme Sürecine Devam Edecek mi?TCMB’nin Ekim toplantısının sonuçlanmasına saatler kala, faizle ilgili alınacak karara yönelik endişe, giderek artmış durumda. Bilindiği üzere TCMB, Mayıs ayından bu yana koridorun üst bandında faiz indirimi gerçekleştiriyor. Faiz indirimleri, politika yapıcıların da söylemlerini destekler nitelikte. Politika yapıcılar, faiz indirimine yönelik yaptıkları açıklamalarda, yabancı yatırımcı vurgusu yaparak, sadeleşme yönünde atılacak adımların oldukça önemli olduğunu dile getirmekteler. Yani TCMB’nin faiz indirimine devam etmesi, Türkiye’nin yabancı yatırımcılara yönelik tutumunu büyük ölçüde belirleyecek. Bilindiği üzere iki büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’ye yönelik “not indirim” kararı almıştı. Böylelikle yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yaparken iki kere düşünmeleri gerektiğini vurgulamışlardı. Özellikle Moody’s‘in almış olduğu karar, ekonomi gündemini bir hayli meşgul etmiş ve politik bir yorum olarak görülmüştü. Moody’s cephesinden gelen not indirim kararını yorumladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin bu noktadaki duruşu gayet açıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada; kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirim kararlarının kağıt üzerinde kalacağını dile getirmişti. Yani Türkiye, bu noktada açık bir tavır sergilemiş ve not indirim kararını ciddiye almadığını kamuoyuna göstermişti. Doların Türk lirası karşısında sert yükselişler yaşaması ve rekor üstüne rekor kırdığı bir ortamda, kuşkusuz TCMB’nin sadeleşme sürecine devam etmesi bir hayli zor. Ancak 15 Temmuz sürecinde yaşanan girişimlerin ve devamında batı kaynaklı fonlardan gelen sert darbelerin etkilerine rağmen, sadeleşme sürecini başarıyla yürüten TCMB’nin Ekim toplantısında da aynı yönde adım atması kuvvetle muhtemel. Bu doğrultuda TCMB, koridorun üst bandında 25 baz puanlık bir indirime gidebilir.

TCMB’nin faiz indirime gitme olasılığını yüksek olarak görmemin nedeni ise Eylül ayına ilişkin enflasyon verisinde görülen iyileşme. Hatırlanacağı üzere, bu ayın başında TÜİK’in açıkladığı verilere göre; TÜFE yüzde 0,18, Yİ-ÜFE ise yüzde 0,29 oranında artmıştı. Enflasyon verilerinin TCMB’nin kararını hangi yönde etkileyeceğine ilişkin haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Kısacası, TCMB’nin faizle ilgili alacağı kararları belirleyecek en önemli unsur “enflasyon” verileridir. Enflasyon verilerinin faiz indirimi için uygun olduğu bir ortamda, TCMB’nin üst koridorda faiz indirimine gitmesi, hem ihtiyatlı duruşun korunduğu mesajını vermekte hem de sadeleşme sürecindeki kararlı adımların sürdüğünü ifade edecektir. Bu doğrultuda, alınacak olası 25 baz puanlık indirim kararı asla sürpriz olarak algılanmamalıdır…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar