Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’ye Yeni Faiz Belirleme Yetkisi Verildi

Liralaşma olarak tanımlanan süreçte TCMB'ye yeni bir görev verildi. İşte kurumun faiz belirleme yetkisi hakkında son dakika kararları...
TCMB’ye Yeni Faiz Belirleme Yetkisi Verildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirasının yeniden güçlenmesi ve liranın kullanımının artırılması için uygulanan liralaşma sürecinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) yeni bir yetki verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile merkez bankasının görevleri faiz belirleme noktasında genişletildi.

Resmi Gazete’de “Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplana Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ve “Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” isimleriyle 2 yeni karar yayımlandı.

Tebliğlerde yapılan değişiklikle altın hesapları, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarının vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümüne ilişkin maddelere yeni bir bent eklenmiş olundu. Bu şekilde TCMB, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamında bankaların mevduat hesaplarına uygulayacağı azami faiz oranlarının belirlenmesi konusunda yetkilendirildi.

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar için Yuvam Hesabı

Yurt dışında yaşayan vatandaşların da Türkiye’deki hesaplarını TL’ye dönüştürmesini destekleyecek kararlar alındı. “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi Hesapları Hakkında Tebliğ” isimli karar ile yurt dışında yerleşik vatandaşların mevduat ve katılım sistemi hesaplarıyla işlem gerçekleştirmesi sağlanacak.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Dolar, Euro ve Sterlin cinsi hesaplarını TL’ye dönüştürecekleri Yuvam Hesabı’nı kullanabilecekler. Yuvam Hesabı’na geçen vatandaşlar, bankalar aracılığıyla TCMB hesabına döviz aktarmış olacaklar.

TCMB Yuvam Hesabı Açılma Bilgileri
Kaynak: Resmi Gazete

Merkez Bankası tarafından dönüşüm kuru üzerinden dövizler satın alınacak ve karşılığınca TL ilgili bankalara aktarılacak. İlave getiriler, döviz bazında anaparanın TL karşılığı üzerinden hesaplanacak ve TL bazında ödenecek.

Vade sonunda ise hesap sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenmiş olunacak. Vadeden önce çekim yapılması durumunda ise Merkez Bankası tarafından kur farkı ve ilave getiri tutarı ödenmeyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu