Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Temmuz Toplantısında %19 Olan Politika Faizini Değiştirmedi

Merkez Bankası yılın yedinci faiz açıklamasını yaptı. Piyasaların beklentisine paralel gelen kararla, faiz oranı sabit bırakıldı.
TCMB Temmuz Toplantısında %19 Olan Politika Faizini Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 14 Temmuz 2021 tarihli Para Politikası Kurul kararını açıkladı. Toplantı Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığı ve kurul üyeleri Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Semih Tümen, Abdullah Yavaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Banka piyasaları şaşırtmayarak faiz oranında değişikliğe gitmedi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %19 seviyesinde sabit bırakılmasına karar verildi.

İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talepte ivme kaybı olduğu belirtildi. Öte yandan gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği aktarıldı.

Kurulun şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir şekilde karar almaya devam edeceği belirtildi.
Merkez Bankası Faiz Oranı %19
Kaynak: Twitter

17 Haziran toplantısında da faiz değişikliği yapılmamıştı. Geçen ay eklenen “sıkı duruş” ifadesine, bu toplantıda da yer verildi. 2021-30 sayılı PPK karar metninde; emtia fiyatlarındaki artış, küresel talepteki toparlanma, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artışın dünya genelinde üretici ve tüketici fiyatlarını yükselttiği mesajı verildi.

Ticari kredilerdeki ılımlı seyrin sürdüğü, ihracatta güçlü artış olduğu belirtildi. Metinde “Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Olumlu dış piyasa koşullarının sıkı para politikası cari işlemlerini pozitif etkilediği, aşılama etkisiyle turizmdeki canlanmanın, yılın geri kalanında cari fazla yaratacağı aktarıldı.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği bir kez daha yinelendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu