Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar MB’nin Swap Faizini %24’e Düşürmesinin Ardından 6,09 Liraya Yükseldi

Merkez Bankası swap piyasasında Türk Lirası faiz oranını %25,5’ten %24’e indirdiğini ve repo ihalelerine yeniden başladığını duyurdu. Dolar açıklama sonrasında 6,09’u aştı.
Dolar MB’nin Swap Faizini %24’e Düşürmesinin Ardından 6,09 Liraya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) swap piyasasında Türk Lirası faiz oranını %25,5’ten %24’e indirdiğini açıkladı. Kararın ardından Dolar/TL kuru 6,0923’e, Euro/TL ise 6,7967’ye yükseldi.

Banka yurt içi yerleşiklerin döviz alımının rekor seviyelere çıkması sonrasında, piyasalarda TL azlığı yaratmak için döviz karşılığı TL swap limit oranlarını kademeli olarak %10’dan %40’a çıkarmıştı.

Mart ayının başından bu yana Türk lirasında yaşanan değer kayıpları Merkez Bankasının döviz swap faizlerini yükseltmesine sebep olmuştu.

Swap Faizleri DüşürüldüDöviz kurlarında yaşanan oynaklık zamanlarında, yatırımcının riskini azaltmaya yönelik olan swap işlemi, iki tarafın bir varlık veya yükümlülüğe bağlı olan nakit akışını aralarında değiştirmesini ifade ediyor.

31 Mart yerel seçimleri yapılmadan önce kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden bir konu olmuştu. Merkez Bankası seçimlerden önce yabancıların TL satmasını önlemek için swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını %10’dan 20’ye yükseltmişti. Hemen ardından 28 Mart’ta %30’a, 4 Nisan’da ise %40’a çıkardığını duyurmuştu.

Swap piyasasında Türk Lirası faizini %24’e düşüren TCMB, haftalık repo ihalelerine de yeniden başladığını duyurdu.

Repo İhalelerine BaşlandıSeçim sonrası iç piyasada yaşanan belirsizlik ve ABD ile yaşanan S-400 meselesi Türk lirasını hızla değer kaybetmesine sebep oldu. Lira dolar karşısında 6,24’lü seviyeler karşısında baskı altında kaldı.

TL’deki düşüşün önünü almak isteyen Merkez Bankası, önce bir haftalık repo ihalesine ara verdiğini, ardından da TL cinsi zorunlu karşılık oranını %40’tan %30’a düşürdüğünü duyurmuştu. Bugün yapılan açıklamada ise %24 faizle haftalık repo ihalelerine yeniden başlandığı açıklandı.

Dün 6,01’li seviyeleye kadar gerileyen kur, Merkez Bankası’nın faiz indirimi açıklaması ile 6,09’un üzerini gördü.

21 Mayıs Dolar KuruDolar, dün Hin rupisi öncülüğünde gelişen ülke paraları karşısında düşüş gösterdi. Dolar/TL kuru da 6,01’li seviyelere kadar indi. Ancak bu sabah, küresel piyasalarda üç buçuk haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. ABD dolarının altı önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden dolar endeksi, 98.036 ile 26 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Dolardaki bu artış TL üzerindeki gücünü de artırırken, kur bu sabah açılışı 6,03’ten yaptı. Saat 11:20’de 6,0630’dan işlem gören kur MB’nin faiz indirimi açıklaması ile 6,09’un üzerini gördü. Finansal Danışman Volkan Sarı, açıklanan karardan ekstra bir getiri sağlanmasını beklemediğini ve dövizle ilgili atılan her adımın yatırımcıları tedirgin ettiğini söyleyerek, “Paraya erişimi bir gün sonrasında sağlamasının döviz likiditesi konusunda çok fazla katkı sağlayacağını düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu