Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB %17 Olan Politika Faiz Oranında Değişiklik Yapmadı

Haftanın en önemli verisi olan faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası ekonomistlerin beklentisine paralel olarak, %17 olan faiz oranını sabit bıraktı.
TCMB %17 Olan Politika Faiz Oranında Değişiklik Yapmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında piyasanın beklentisine paralel karar alarak, faiz değişikliği yapmadı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, bir önceki toplantıda da olduğu gibi %17 seviyesinde sabit bırakıldı.

Merkez Bankası 18 Şubat 2021 tarihli PPK toplantısında, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun bir süre daha devam edeceğini bildirdi.

TCMB Faiz Oranlarına İlişkin Basın DuyurusuYapılan açıklamada salgının ekonomik etkilerinin aşağı yönde seyrettiği ve ekonomik faaliyetlerin güçlü bir seyir izlediği ifade edildi. Yüksek kredi büyümesinin etkisiyle artan iç talebin cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam ettiği aktarıldı.

Enflasyonu etkileyen olumsuz faktörler arasında; döviz kuru, iç talep koşulları, uluslararası gıda ve emtia fiyatları ile birikimli maliyet etkileri sıralandı. Küresel emtia fiyatlarında gerçekleşen artışın orta vadede enflasyon görünümü üzerinde önemli bir etki yaratmaya devam ettiğinin altı çizildi.

2021 finans ve fiyat hedefleri doğrultusunda sıkı para politikası duruşunun bir süre daha devam ettirilmesine karar verildiği aktarıldı. Bu konumu devam ettirmenin hem enflasyon hem de ülke risk primini düşürmeye yardımcı olacağı söylendi.

Döviz rezervlerinin de bu sayede artışa geçeceği ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği yazılan PPK toplantı metninde, tüm gelişmelerin yakından takip edileceği vurgulandı. Merkez Bankası Kasım ve Aralık aylarında toplamda 675 baz puanlık faiz artışı yapıp, Ocak ayında sabit bırakmıştı. Ekonomistlerin çoğu Şubat toplantısında %17 olan faiz oranında değişiklik beklemiyordu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Donal McGettigan ve IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Ben Kelmanson, sıkı para politikasının olumlu etkilerine değindi.

IMF Sıkı Duruş YorumuSıkı duruş uygulamasını Türkiye ekonomisi için güven artırdığı söylendi. Fiyat istikrarının hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımcı güveni için çok önemli olduğunun altı çizildi. Son dönemde bahsi geçen ekonomide reform adımları kapsamında en kırılgan kesimlerin desteklenmesi, işgücü piyasasını güçlendirici çalışmalar yapılması ve uzun vadeli risklerin azaltılması gerektiğini söylendi.

Salgını durdurmak için yapılan aşı uygulamalarının, yıl boyu ekonomiyi destekleyeceği ifade edildi. Türkiye’de enflasyonun hedefin çok üzerinde seyrettiğini söyleyen IMF üyeleri, dolarizasyonun artmasının, sermaye çıkışlarının ve yüksek ithalatın Türk lirasında değer kaybı yarattığını dile getirdi. Ancak bunu ortadan kaldırmak için de yüksek döviz müdahalesi ile sınırlandırıldığının altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu