Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Haziran’da %6,1 Arttı

TCMB tarafından açıklanan verilere göre resmi rezerv varlıklar Mayıs ayına göre %6,1 artarak 97,7 milyar dolara ulaştı.
TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Haziran’da %6,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporunun Haziran sayısını yayımladı. Buna göre; resmi rezerv varlıklar Mayıs ayına göre %6,1 artarak 97,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Mayıs ayında resmi rezerv varlıklar bir önceki aya göre %4,6 artarak 92 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Döviz varlıkları %2,3 artarken, altın cinsinden rezerv varlıkları %7,4 artış göstermişti.

Haziran 2021 döneminde TCMB’nin döviz varlıkları bir önceki aya göre %19,5 artarak 55,6 milyar dolara ulaştı.
TCMB Resmi Rezerv Varlıkları Altın ve Döviz Cinsi Hesabı
Kaynak: TCMB

TCMB’nin altın cinsinden rezervleri ise Haziran 2021’de bir önceki aya göre %7,8 azalarak 40,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışlarına bakıldığında ise bir önceki aya göre %3 azalarak 22,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Bunun yaklaşık 17,1 milyar doları anapara olurken, 5,6 milyar doları faizden oluştu.

TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri ise yaklaşık 65,1 milyar dolar oldu. Bu tutarın da 23,7 milyar doları 1 ay vadeli olarak gösterildi.

1 yıl içinde ödenecek Haziran garantili dış borçlarla diğer yükümlülüklerden oluşan şarta bağlı döviz çıkışları ise Mayıs 2021 dönemine göre %2,1 azalarak 45 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu