Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2021’in Son Toplantısında Politika Faizini %15’ten %14’e İndirdi

Merkez Bankası yılın en kritik faiz kararını açıkladı. %15 olan politika faizi 100 baz puan daha düşürüldü.
TCMB 2021’in Son Toplantısında Politika Faizini %15’ten %14’e İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı kararları açıkladı. Banka 16 Aralık toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan daha düşürerek %15’ten %14’e indirdi.

Ekonomi otoritelerinin yaptığı açıklamalar doğrultusunda, piyasanın beklentisi de bu yönde yoğunlaşmıştı. Merkez Bankası böylelikle Eylül ayından bu yana toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi uygulamış oldu.

Açıklamada pandemide yeni ortaya çıkan varyantların, küresel ekonomide yarattığı risklere dikkat çekildi.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Küresel enflasyonun etkilerine yer verilen toplantı metninde, uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği aktarıldı. Arz ve talep uyumsuzluğuna bağlı olarak, gelişmiş ülkelerde enflasyondaki yükselişin beklenenden daha uzun süreceği kaydedildi.

Açıklamada, “Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir.” ifadesine yer verildi.

Merkez Bankası’nın şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda ve %5 enflasyon hedefiyle elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği bir kez daha yinelendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu