Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2022’nin İlk Toplantısında Faizi %14’te Sabit Bıraktı

Aralık’ta ve Kasım'da 100 baz puan, Ekim'de 200 baz puan ve Eylül'de yine 100 baz puan indirim yapan TCMB, yılın ilk ayında faiz değiştirmedi.
TCMB 2022’nin İlk Toplantısında Faizi %14’te Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022’nin ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 14’te değiştirmeden bıraktı. Beklentiler de oranın değiştirilmeyeceği yönündeydi.

TCMB, 16 Aralık’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan daha düşürerek yüzde 14’e indirmişti.

TCMB 2022 Ocak Karar
KAYNAK: TCMB

Açıklamada, salgında yeni varyantlar ve artan jeopolitik risklerin, küresel ekonomi üzerinde aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizlikleri artırdığı kaydedildi.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini belirtti.

TCMB’nin duyurusuna göre enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksli fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu