Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Kararını İnceleyen Bazı Yabancı Kurumlar, İndirimlerin Sürebileceğini Düşünüyor

TCMB'nin faiz kararı dün netlik kazanırken yabancı kurumlardan buna yönelik değerlendirmeler gelmeye başladı. Credit Agricole ve Rabobank bankanın kararını detaylarıyla inceledi.
TCMB Kararını İnceleyen Bazı Yabancı Kurumlar, İndirimlerin Sürebileceğini Düşünüyor
Yorum

Perşembe günü beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi uygulayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), parasal gevşeme politikasında daha yavaş adımlar izleyeceğine yönelik mesajlar verdi. Durumu incelemeye alan bazı yabancı kurumlar da bankanın sinyalleri doğrultusunda faiz indirimlerinin yavaş bir ilerlemeyle devam edeceğini öngörüyor.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, TCMB’nin sözlü yönlendirmesindeki bu değişikliğin gevşek para politikası izlemede sona yaklaşıldığının bir habercisi olabileceğini belirtti. TCMB’nin piyasa beklentilerini dikkate alıp almadığına bu noktada vurgu yapan Matys, politika faizinin yatırımcılar tarafından tolere edilebilecek rakamlara yaklaşırken indirime gitmede daha yavaş adımların atılabileceğini öngörüyor.

Daoud, Türkiye’de %15 seviyesinde olan ve TCMB tarafından 2019 sonunda %13.9’a düşürülmesi hedeflenen enflasyon üzerinden faiz indirimine yönelik değerlendirme yaptı.

Ziad Daoud Değerlendirme YaptıMiddle East Ekonomisti Ziad Daoud’tan gelen açıklama, enflasyonun faiz indirimini tetiklemiş olabileceğine işaret ediyor. Faiz indirimi sürecinin bitmiş olabileceğini söyleyen Daoud, 2019 yılı içinde 50 baz puanlık bir indirimin daha mümkün olabileceğini söyledi. Ardından bu oranın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı memnun etmeyeceğini sözlerine ekledi.

TCMB’nin politika tutumuna yönelik bir yorum da Credit Agricole Stratejisti Guillaume Tresca’dan geldi.

TCMB Politika Tutumuna Yorum GeldiFaiz indirimlerinin süreceğini öngören Tresca, bu devamlılığın şu durumdaki gelişen piyasa şartlarında Türk lirası için “tahammül edilebilir” bir durum olduğunu belirtti.

Diğer taraftan JP Morgan da yaptığı değerlendirmede 2019 sonu için politika faizi tutarının %15 seviyesinde olacağını öngördü. Fakat Morgan’a göre bankanın daha fazla indirime yönelmesi bazı risklerin oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bilindiği gibi bir süre önce başkan değişikliği yapan TCMB, yeni Başkan Murat Uysal döneminde ilk kez Temmuz ayında 425 baz puanlık bir indirime gitmişti.

Söz konusu bu karar aynı zamanda 2016’dan bu yana gerçekleştirilen ilk indirime işaret ediyordu. Bankanın dünkü kararıyla politika faiz oranı %19,75 seviyesinden %16,50’ye indirildi. Şimdi ise tüm dikkatler bankanın yıl sonuna kadar izleyeceği diğer adımlara çevrildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu