Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Kapasite Kullanım Oranı Şubat’ta Azaldı

TCMB, Şubat ayına ilişkin beklenen imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini yayımladı. Sonuçlar aşağıda;
TCMB: Kapasite Kullanım Oranı Şubat’ta Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022’nin ikinci ayına ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporunu yayımladı.

2022 yılı Şubat ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1718 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirilmiştir.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak yüzde 76,6 seviyesinde gerçekleşti.
Kapasite Kullanım Oranı Şubat Azaldı
KAYNAK: TCMB

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak yüzde 77,2 oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası raporuna göre mal grupları itibarıyla kapasite kullanım oranı yatırım malları, ara mallar ve tüketim mallarının tümünde geriledi.

Kapasite kullanım oranı yatırım mallarında yüzde 72,4, ara mallarda yüzde 78,7 ve tüketim mallarında yüzde 74,9 oldu.

Ocak’ta yüzde 72,9 olan dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı, Şubat’ta yüzde 75,8’e geriledi. Dayanıksız tüketim malları Ocak’ta yüzde 76,1 olurken Şubat’ta yüzde 75,8’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu