Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistlere Göre TCMB İndirim Trendini Aralık Ayında da Sürdürecek

Piyasadaki ekonomistlerin önemli bir kısmı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Perşembe günkü toplantısında faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakarken, indirim döngüsünün süreceğini öngörüyor.
Ekonomistlere Göre TCMB İndirim Trendini Aralık Ayında da Sürdürecek
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika kararını açıklamasına iki gün kala piyasaların beklentileri şekillenmeye devam ediyor.

Ekonomistler tarafından TCMB’nin Perşembe günü yedincisi yapılacak olan PPK toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimi uygulayacağı öngörülürken, bankanın Aralık ayındaki toplantısında da indirim trendinin süreceği bildirildi.

12 Eylül toplantısında faizlerini 325 baz puan düşüren TCMB, politika faiz oranını %19,75’ten %16,50’ye çekmişti. Ekonomistler, bir önceki kararını Temmuz’da veren bankanın iki toplantısında 750 baz puan indirim yaptığına işaret etti. Ayrıca Perşembe günü alınacak kararla politika faiz oranının %15.50’ye çekileceğini öngörüyorlar.

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, enflasyonda görülen düşüş eğilimi sayesinde 2019 sonuna kadar TCMB’den 150 baz puanlık faiz indirimi beklediği yönündeki görüşünü sabit tuttu.

İnfo Yatırım Mert YılmazKonu hakkındaki görüşlerini paylaşan Yılmaz, bu yıl sonuna kadar yapılmasını beklediği 150 baz puanlık indirimin Perşembe günü tek seferde uygulanabileceğini, böylelikle bankanın Aralık’ta herhangi bir değişim yapmayacağını düşündüğünü açıkladı. Baz etkisi sebebiyle Ekim ayından itibaren enflasyonun yükselişe geçebileceğini öngördüğünü belirtti.

Suriye’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin haber akışı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarının piyasaların yakından takip ettiği konular arasında bulunduğunu açıkladı.

TCMB’nin bu ay 150 baz puanlık bir indirim kararı alarak 2019’u %15’lik politika faiziyle tamamlayabileceğini de ihtimaller arasında değerlendiren Yılmaz, endişe yaratabilecek gelişmelerin yaşanması durumunda bankanın bu ay daha küçük bir indirim adımı atarak Aralık’ta döngüyü sürdürebileceğini belirtti.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, Perşembe günü için beklentiyi 100 baz puanda fiyatladıklarını açıkladı. Bununla birlikte politika faizinin yıl sonunda %15-15,5 seviyesinde olabileceğini söyledi.

Özlem Bayraktar GökşenGökşen, TCMB’nin yayımladığı son karar notunda yer alan “Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.” ifadesini anımsattı.

TCMB Başkanı Murat Uysal da bu yıl yapılan iki indirimin de önden yüklemeli yapıldığını açıklamıştı. Bundan sonraki adımların daha sınırlı olacağını anımsatan Gökşen, bankanın ifadelerinde daha sonrasında da aynı sinyallerin görüldüğüne dikkat çekti.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında Ekim ayı için daha ölçülü bir adım beklentisi içinde olduklarını söyledi. 2020 yılının ilk aylarında yıllık enflasyon için nispeten daha yatay bir seyir öngören Gökşen, bu beklentiden kaynaklı olarak PPK’nın politika faizini bir süre sabit bırakacağını düşündüğünü ifade etti. Ölçülü ek faiz indirimlerine ilişkin sinyallerin görülmesiyle Aralık için de indirim beklentilerinin oluşabileceğini belirtti.

AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy, TCMB’nin bu yıl içinde yaptığı iki faiz indirimine de piyasaların olumlu tepki verdiğini açıkladı.

Paksoy, enflasyon cephesinde görülen iyileşme ve piyasanın başta tahvil tarafında verdiği pozitif manevra alanını kullanarak bankanın toplamda 750 baz puanlık indirim uyguladığına işaret etti. Barış Pınarı Harekatı’na kur ve tahvil piyasasının sınırlı tepki verdiğine dikkat çekti.

Paksoy, ABD ve Türkiye’nin Suriye konusunda anlaşmaya gitmesiyle birlikte yaptırımların kaldırılması ve Erdoğan ile Putin’in gerçekleştirdiği görüşmelerin fiyatlamalar üzerinde pozitif etki yaratabileceğini düşünüyor.

Enflasyon görünümünün iyileştiğine bu noktada değinen Paksoy, politika faizinde 150-250 baz puanlık indirimin TCMB’nin bu yıl yapacağı iki toplantısı için de kullanılacağını tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu