Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’deki İndirimin Ardından Tüm Dikkatler 31 Temmuz’daki Enflasyon Raporu Toplantısına Yöneldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından şimdi de dikkatler 31 Temmuz'da gerçekleştirilecek Enflasyon Raporu toplantısına çevrildi.
TCMB’deki İndirimin Ardından Tüm Dikkatler 31 Temmuz’daki Enflasyon Raporu Toplantısına Yöneldi!
Yorum

TCMB Başkanı Murat Uysal dönemindeki ilk faiz toplantısı dün gerçekleşmiş ve ardından 425 baz puanlık indirim kararı alınmıştı. Bu önemli karar ses getirirken, şimdi de tüm dikkatler 31 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısına yöneldi.

Faiz politikalarına ilişkin durumu takip etmek amacıyla piyasanın gelecek haftaki enflasyon raporunu beklemeye başladığı biliniyor. Bu sebeple de gelecek haftaki toplantı önem taşıyor.

31 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan söz konusu toplantıdaki enflasyon açıklamaları, bu yıl ilan edilen 3. rapor olacak.

Enflasyon Açıklamaları Bu Yıl İlan Edilen 3. Rapor OlacakTCMB tarafından yapılan bilgilendirmede toplantının tarihi ve yeri hakkında açıklama yapılarak, raporun tanıtılması amacıyla sözü edilen tarihte Ankara’da bir bilgilendirme toplantısı yapılacağı ifade edildi. Yayımlanan duyuruda ayrıca toplantının 31 Temmuz Çarşamba günü saat 10:30’da Merkez Bankası İdare Merkezi’nde yapılacağı belirtildi.

Ayrıca edinilen bilgiye göre bu önemli toplantı bankanın genel ağ sitesinden de canlı olarak izlenebilecek. Dünkü kararda verilen mesajların ardından TCMB’nin yeni başkanı Murat Uysal’ın bu toplantıda yapacağı açıklamalar dikkatle takip edilecek.

31 Temmuz’daki bu toplantının bu denli önemli olmasının nedeni, dünkü karar metninde yer alan “güncel tahminlerin yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceği” ifadesi oldu.

Başkan Uysal, gelecek haftaki toplantıda yıl sonu enflasyon tahminini %14.6’dan aşağı çekebileceğine ilişkin net bir sinyal vermişti. Bu gelişmeyle piyasalar güncel tahmini daha yakından izlemeye başladı.

Başkan Uysal Enflasyon Tahminini Aşağı Çekebileceğine İlişkin Sinyal VermiştiBaşkanlık görevine kısa süre önce başlayan Uysal, göreve gelmesinden sonra yaptığı ilk konuşmasında şeffaflığı artırmaya yönelik adımların atılacağını bildirmişti. Bununla birlikte para politikasındaki sıkılığın reel faizle ölçüldüğünü söylemişti.

Uysal dünkü toplantıda ise enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak adımların atılacağına işaret etti. Tüm bunlarla birlikte SWAP piyasaları incelendiğinde, TCMB’nin 425 baz puanlık indirimi yılın kalan 3 PPK toplantısında toplamda 300 baz puan daha indirime gidileceğine işaret ediliyor.

Bunlarla birlikte bugün Haziran 2019 dönemine ait Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri Raporu’nu yayımlayan TCMB’nin rezerv varlıklarının Mayıs’a göre %0,7 oranında arttığı görüldü. Böylelikle bankanın resmi rezerv varlıkları 96,3 milyar dolara yükselmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu