Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin Faiz Oranını %18’e Yükselteceği Tahmin Edildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 18 Mart’ta açıklayacağı faiz kararı öncesinde gelen tahmin, 100 baz puanlık artışa işaret etti.
TCMB’nin Faiz Oranını %18’e Yükselteceği Tahmin Edildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son toplantısında ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu olarak faizi %17’de sabit bırakmıştı.

TCMB’nin 18 Mart’ta açıklayacağı faiz kararı merakla beklenirken ING Ekonomisti Muhammet Mercan, son notunda 100 baz puanlık artış tahmin ettiğini söyledi.

Merkez Bankası’nın enflasyon cephesindeki yukarı yönlü risklere ve yükselen emtia fiyatlarına tepki vermesini beklediklerini belirterek toplantıdan %18’lik kararın çıkacağını öngördü.

Beklenen kararın ardındaki diğer faktörleri de para birimindeki volatiliteyi canlandırma ve rezervleri güçlendirme motivasyonu olarak açıkladı.
TCMB Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu
Kaynak: TCMB

Bugün yayımlanan notta, giderek artan maliyet baskıları karşısında enflasyon görünümünde son dönemde yaşanan yukarı yönlü sürprizlerin ardından TCMB’nin bu ay iki ayın ardından adım atacağı öne sürüldü.

TCMB’nin iç talep koşullarının devam eden olumsuz etkileri, yükselen emtia fiyatları ve artan enflasyon beklentilerine ilişkin endişeli göründüğü eklendi..

Bu arada Merkez Bankası 18 Şubat 2021 tarihli PPK toplantısında, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun bir süre daha devam edeceğini bildirmişti. ING’den Muhammet Mercan, Şubat ayı enflasyon verileri üzerine de oranın Nisan’da zirve yapacağını öngörmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum