Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 24 Ekim Toplantısında Politika Faizinde 250 Baz Puan İndirime Gitti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı toplantısında 250 baz puanlık faiz indirimi uygulama kararı aldı.
TCMB 24 Ekim Toplantısında Politika Faizinde 250 Baz Puan İndirime Gitti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı faiz kararı açıklandı. Buna göre banka, politika faiz oranında 250 baz puanlık indirime gitti. Böylelikle piyasaların genel beklentisine işaret eden 100 baz puanın oldukça üzerinde bir indirim uygulanmış oldu.

TCMB, 12 Eylül’deki toplantısında faizlerini 325 baz puan düşürmüştü. Bugün alınan kararla birlikte politika faiz oranını %16,50 seviyesinden %14’e indiren banka, bu yılın Temmuz ayından bu yana toplamda 1000 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada önemli detaylara yer verilirken, son dönemlerdeki verilerin ılımlı bir ekonomik toparlanma eğilimi gösterdiği belirtildi.

Ilımlı Ekonomik Büyüme GörülüyorAçıklamalardan, öncü göstergelerin iktisadi faaliyetlerin sektörel yayılımdaki iyileşmenin devam ettiğini bildirdiği ve bununla birlikte yatırımlardaki zayıflığın etkilerini sürdürdüğü bilgisine ulaşıldı. Türkiye’de sanayi üretiminin seyrinde oynaklık görüldüğü, bununla beraber ılımlı artışını devam ettirdiği belirtildi.

Ülkede rekabet gücünde birtakım olumlu gelişmelerin etkilerini sürdürdüğü fakat küresel ekonomik büyüme görünümünde meydana gelen zayıflığın dış talebi negatif etkilediği belirtildi.

Gelecek dönemlerde net ihracatın ekonomik büyümeye katkısının azalarak da olsa devam edeceğini belirten açıklama, enflasyonun içinde bulunduğu düşüş eğilimi ve finansal şartların iyileşmesi gibi nedenlerden dolayı ekonominin kademeli olarak toparlanacağını söyledi.

Türkiye’de cari işlemler dengesinin büyüme kompozisyonunun etkisiyle gözle görülür bir iyileşme kaydettiği ve gelecek dönemlerde de ılımlı bir seyir izleyeceği öngörüldü.

Cari İşlemler DengesiAçıklamada ayrıca, dünya genelindeki önemli merkez bankalarının küresel ekonomideki zayıflama ve enflasyona ilişkin aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle para politikalarını genişletecek yönde adımlar atmasına değinildi.

Bu durumun gelişmekte olan ülkelerin finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklediği belirtildi. Bununla birlikte korumacılık amaçlı alınan önlemlerin ve küresel ekonomi politikalarına ilişkin diğer belirsizliklerin sermaye akımları ile dış ticaret kanalı üzerindeki etkilerinin inceleneceği bildirildi.

Enflasyon görünümündeki iyileşmenin sürdüğü bildirilen açıklamada, çekirdek enflasyondaki gerilemede Türk lirasının istikrarlı seyri, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının belirleyici olduğu belirtildi.

Eylül ayında tek haneye inen tüketici enflasyon verilerinin bu düşüşünde güçlü baz etkisinin rol oynadığı ifadesine yer verildi. Türkiye’de iç talepte meydana gelen gelişmeler ve parasal sıkılık düzeyinin enflasyondaki düşüşü desteklediği açıklandı. Diğer taraftan enflasyon görünümünü pozitif etkileyen unsurlar arasında ana eğilime yönelik göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları gösterildi.

Yapılan açıklamada, meydana gelen gelişmelere bağlı olarak 2019 sonu itibarıyla güncel tahminlerin enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda belirtilen tahminlerin kesin olarak altında kalabileceğini gösterdiği bildirildi.

Enflasyon Temmuz Raporunun Altında KalacakTCMB’nin Para Politikası Kurulu’nun bu çerçevede enflasyon görünümünü etkileyen tüm detayları göz önüne alarak 250 baz puanlık indirim kararı aldığı belirtildi. Ayrıca mevcut durumda para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon tasarısı ile son derece uyumlu olduğunda karar kılındı.

Öte yandan kurul, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı yönlü seyri ve ekonomik toparlanmanın güçlenmesi açısından enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının önem taşıdığına dikkat çekti. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen dezenflasyon ile uyumlu olması için TCMB’nin para politikasındaki temkinli duruşunu koruması gerektiği vurgulandı.

Açıklamalarda ayrıca parasal sıkılık düzeyinin ana eğilime yönelik göstergelerin dikkate alınarak düşük enflasyondaki sürekliliği sağlayacak şekilde belirleneceği belirtildi. TMCB’nin fiyat istikrarı ve finansal hedefleri doğrultusunda sahip olduğu tüm imkanları değerlendirileceğinin altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu