Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Nisan Toplantısında %19 Olan Faiz Oranını Sabit Bıraktı

Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşıladı. 15 Nisan toplantısında politika faiz oranında değişikliğe gidilmedi.
TCMB Nisan Toplantısında %19 Olan Faiz Oranını Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişiklik yapmadı. Banka, Mart ayında %19’a çıkardığı faiz oranını, Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk toplantıda sabit bıraktı.

15 Nisan 2021 tarihli Para Politikası Kurulu kararlarında, şeffaflık, öngörülebilirlik ve veri odaklı yaklaşım vurgusu yinelendi.
15 Nisan PPK Kararı
Kaynak: TCMB

Açıklamada 2020 yılında coronavirüs salgını nedeniyle daralan küresel ekonominin aşılama ve destekleyici politikalar sayesinde toparlanmaya devam ettiği söylendi. İyileşme sürecinde en belirgin ivmelenmenin imalat sanayi faaliyetleri ve küresel ticarette olduğu belirtildi.

Emtia fiyatlarındaki artış hızının azaldığı, artan enflasyon rakamlarının ise piyasalar üzerinde önemli olmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Salgına bağlı kısıtlamalara rağmen yurt içi iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrini sürdürdüğü aktarıldı. Özellikle imalat sanayi faaliyetlerinde güçlü bir ivmelenme olduğu fakat hizmet sektörünün zayıf seyrini sürdürdüğü söylendi.

Altın ithalatındaki düşüş ve ihracatta artış olmasına rağmen artan iç talebin ve emtia fiyatlarının cari işlemleri olumsuz etkilediği söylendi. Fiyatlama davranışları ve enflasyon üzerindeki en önemli risk unsurlarının bazı sektörlerde yaşanan arz sıkıntıları ve yüksek enflasyon beklentileri olduğu belirtildi.

Söz konusu kararlar Başkan Şahap Kavcıoğlu ile  Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener ve Abdullah Yavaş tarafından alındı. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Açıklamanın devamında “Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.” sözlerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu