Yatırım yapmaya başla!

TCMB Verilerine Göre 12 Aylık Cari Açık 51 Milyar 125 Milyon Dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca açıklanan Ağustos ayı ödemeler dengesi sonuçlarına göre son 12 aylık cari açık 51 milyar doların üzerine çıktı.
TCMB Verilerine Göre 12 Aylık Cari Açık 51 Milyar 125 Milyon Dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre; 12 aylık cari açık 51 milyar 125 milyon dolar düzeyinde geldi. Ağustos ayında ise 2 milyar 592 milyon dolar fazla verilerek, 2015 yılının Eylül ayından bu yana ilk defa cari fazla görülmüş oldu. Piyasaların beklentisi 2,5 milyar dolar olması yönündeydi. Bir önceki ay olan Temmuz’da ise beklentilere paralel yönde gerçekleşerek 1,75 milyar dolar düzeyinde gelmişti.

2017 yılının Ağustos ayında 923 milyon dolar açık veren cari işlemler, bu yılın aynı döneminde 2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi.

Son verilerle birlikte 2015 Eylül’ünden bu yana ilk kez cari fazla verildi. Bu durumda ise ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 3 milyar 65 milyon dolar azalarak 1 milyar 284 milyon dolara gerilemesi, aynı zamanda hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 741 milyon dolar artarak 4.627 milyon dolara yükselmesinin payı olduğu bildirildi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 3 milyar 693 milyon dolara çıktı.

Altın ve enerji hariç cari işlemler açığı 5 milyar 109 milyon dolar fazla verdi.

Söz konusu veri bir önceki yılın Ağustos ayında 2 milyar 438 milyon dolar düzeyinde gelmişti. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, geçen yılın aynı ayına göre 67 milyon dolar artarak 675 milyon dolar oldu. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler yine iki dönem karşılaştırıldığında, 60 milyon dolarlık azalma ile 737 milyon dolara indi. Bir önceki yıl 2,98 milyar dolar olan net hata noksan kalemi 3,66 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımlarında 1,786 milyar dolar net çıkış gerçekleşti.

Bu durumunda yurt içindeki yerleşiklerin yurt dışında yaptığı yatırımlardaki 821 milyon ABD dolarlık artış ile yurt dışı yerleşiklerin yurt içinde yaptığı yatırımlardaki 965 milyon dolarlık düşüşün etkisi olduğu bildirildi. Bu alanda alt kalemlere bakıldığında, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 36 milyon dolar ve devlet içi borçlanma senetleri piyasasında 666 milyon dolar net çıkış yaptığı gözlendi.

Yurt içi bankaların yurt dışında tahvil ihraçlarıyla ilgili bankalarında 24 milyon dolar net geri ödeme gerçekleşirken, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarının 10 milyar 371 milyon dolar, yurt dışı bankaların yurt içinde mevduatlarının ise 284 milyon dolarlık net artış yaptığı belirtildi. Son olarak yurt dışından sağlanan krediler hakkında da bilgi verecek olursak; bankaların 2 milyar 210 milyon dolar, genel hükümetin 5 milyon dolar net geri ödeme yaptığı gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum