Yatırım yapmaya başla!

TBMM Genel Kurulu, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifini Kabul Etti!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifi kabul edildi.
TBMM Genel Kurulu, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifini Kabul Etti!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından 11 gündür sürdürülen bütçe maratonu sonuca bağlandı. 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu bugün kabul edildi. Genel Kurul tarafından düzenlenen görüşmeler kapsamında 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi de yer aldı.

Sunulan 2020 bütçe teklifi için 448 milletvekili oy kullanırken, bunlar içinden 329’u kabul ve 159’u red oyu kullanmayı tercih etti. 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi oylamasında ise oy kullanan 481 milletvekili içinden 326’sı kabul oyu kullanırken, 155 red oyu verildi.

Milletvekilleri Oy KullandıKanunun kabulünün ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı için belirlenen hedefe doğru emin adımlarla yürümeye olanak sağlayan bütçe çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmesinden dolayı başta TBMM’yi ve emeği geçen herkesi tebrik etti. Türkiye’nin hedeflerine yürümesi için en doğru zamanın şu an olduğunu eklerken, iyi dileklerini iletti.

Kapanış oturumunda konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 2020 yılı bütçesinin yeni hükümet sisteminin ikinci bütçesi olduğunu belirtirken, yeni hükümet sisteminde yer alan esaslara göre hazırlanan ilk bütçe olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı. Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 197 saat 23 dakika, TBMM Genel Kurulu’nda ,se 156 saat 10 dakika uzunluğundaki görüşmelerde kanun tekliflerini kabul ettiklerini resmen duyurdu.

Öte yandan 12 gün boyunca devam eden görüşmelerde TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderlerinden son gün oturumuna kadar tüm gelişmeleri aralıksız izleyen tek kişi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise görüşmelerde bulunmadı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da görüşmelerde yer alan isimler arasındayken; BBP, TİP, SP ve DP başkanları da son görüşmelere katılarak görüşlerini bildirdi.

Bütçenin son gün görüşmelerinde gruplar için 60’ar dakikalık süre hakkı verildi. Bu süreyi AK Parti 3 konuşmacı, MHP, İYİ Parti ve HDP ise 2 konuşmacıyla tamamladı. CHP’den İlhan Kesici, bu sürenin tamamını kendi konuşması için kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum