Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TBB, Üyelerine Ekonomik Faaliyetlerin Desteklenmesi Önerisinde Bulundu

Türkiye Bankalar Birliği, tavsiye niteliğinde birtakım kararlar alarak, bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetlere destek vermeye devam edeceğini açıkladı.
TBB, Üyelerine Ekonomik Faaliyetlerin Desteklenmesi Önerisinde Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB), Çarşamba günü yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında koronavirüs salgını ve etkilerini değerlendirdi. Koronavirüs salgınının uluslararası ekonomik ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilediği, Türkiye’deki toparlanmaya negatif yansıyacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada salgın hastalığın Türkiye ekonomisine olumsuz etkilerini olabildiğince sınırlı tutmak amacıyla kurum ve kuruluşların bir dizi önlem aldığı söylendi. Bu olumsuz etkilerin en az olabilmesi için Yönetim Kurulu’nca iyi niyet ve özveri esasıyla birtakım tavsiye kararları alındığı açıklandı.

TBB, bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetlere destek vermeye devam edeceğini bildirdi.

TBB AçıklamaSağlık alanında yaşanan sorundan dolayı bankaların gelir-gider dengesi geçici olarak etkilendiği söylenen açıklamada; ek kredi ihtiyacı olan, borçlarını vadesi dolduğunda ödemekte zorlanan, borçlarını ödemeye niyetli ancak bunu gerçekleştiremeyen müşterilerinin mali durumu, ödeme gücü ve uzun dönem borçlu -alacaklı ilişkisinin inceleneceği bildirildi.

Koronavirüse yakalanan kişilerin kredi, çek, senet gibi ödemelerinde gecikmeler yaşanabileceği için bu banka müşterilerine de kolaylık sağlanacağı söylendi. Söz konusu kişilerin salgından etkilendiklerinin tespit edilmesi ve kendilerinin bu durumu Risk Merkezi’ne bildirilmeleri durumunda bir değerlendirme yapılacağı açıklandı.

Bankacılık sektörünün ülkenin menfaatleri doğrultusunda işbirliği ve sağduyu çerçevesinde ekonomik faaliyetlere destek olmaya devam edeceği belirtildi. Toplantıda belirlenen tavsiye kararlar ise şu şekilde sıralandı;

  • Kaynak imkanları ve kredi limiti dikkate alınarak, kurumsal firmaların, KOBİ’lerin ve bireysel kesimin kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilip, karşılanması önerisinde bulunuldu.
  • Krediye erişim imkanlarının ve kredi koşullarının iyileştirilmesi, kredi kanallarının açık tutulması,
  • Vade, ödeme, taksit ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağlanması,
  • Yapılandırma taleplerinin kısa sürede sonuçlandırılması gibi konularda tavsiyede bulunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu