Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

V Şekilli Toparlanmaya İlerleyen Tayvan 2020’de %2,38 Büyüyecek

Önde gelen düşünce kuruluşuna göre V şeklinde toparlanmaya hazırlanan Tayvan’ın 2020’de yüzde 2,54 büyüyeceği tahmin edildi.
V Şekilli Toparlanmaya İlerleyen Tayvan 2020’de %2,38 Büyüyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan merkezli politika düşünce kuruluşu Chung-Hua Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (CIER), üçüncü çeyrekte rekor GSYİH büyümesi bildiren Tayvan için beklentilerini yükseltti.

CIER’in yukarı yönlü revizyonu, istatistik bürosunun Kasım ayında parlayan görünümü üzerine geldi. Kurum, GSYİH için 2020 tahminini yüzde 1,56’dan yüzde 2,54’e çıkarmış ve en büyük desteği ise ihracat olarak açıklamıştı. CNA’nın haberine göre CIER de benzer şekilde yukarı yönlü revizyonunda ihracata atıfta bulundu.

Bu yıl ihracatta görülen artışın önümüzdeki yıl iç talebin güçlenmesi için yol açtığını belirten CIER, Tayvan’ın 2020 ve 2021 ekonomik büyüme oranlarına yönelik tahminini düzenledi.
 Tayvan İhracat Kasım
Kaynak: Trading Economics

Son tahminde Tayvan’ın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH), 2020’de yüzde 2,38 ve 2021’de yüzde 3,73 büyüyeceği söylendi. Ekim’de ise CIER, 2020 için yüzde 1,76 ve 2021 için yüzde 3,42 büyümeye işaret etmişti.

CIER Başkan Yardımcısı Wang Jiann-chyuan, yeni tahmine ilişkin açıklamasında Tayvan ekonomisinin, 2019’un sonunda patlak veren COVID-19 salgınının etkisiyle aşağı çekildiği ikinci çeyrekte dibe vurduğunu söyledi.

Ancak Tayvan’da koronavirüsün kontrol altına alınmasıyla birlikte, üçüncü çeyrekten itibaren salgının serpintisinden yavaş yavaş toparlanan iç ekonominin V şeklinde bir iyileşme kaydetmeye hazırlandığını ekledi.

Wang, Tayvan’ın 2020’deki büyümesinin büyük ölçüde güçlü ihracattan kaynaklanacağını ancak 2021’deki büyümenin ana motorunun güçlü iç taleple tüketim olacağını bildirdi.
Tayvan MB Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte, COVID-19 sonrası dönemde ortaya çıkması beklenen birkaç eğilime dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı. Bunlara örnek olarak deglobalizasyon, bürokratikleşmenin azaltılması ve daha baskın bir dijital ekonomiyi gösterdi. Aynı zamanda Tayvan’ın şirketlerine operasyonlarını iyileştirmelerine ve tedarik zincirlerini küresel trendlere uygun olacak şekilde yeniden oluşturmalarına yardımcı olması gerektiğini aktardı.

Bu arada Tayvan Merkez Bankası, yaygın olarak beklendiği gibi 17 Aralık 2020’de kilit oranını yüzde 1,125 ile rekor düşük seviyede tuttu. Politika yapıcılar, pandemi salgını, jeopolitik riskler ve değişen ABD-Çin ilişkilerine çok dikkat edeceklerini söylediler. Merkez bankası ayrıca 2020 için GSYİH büyüme tahminlerini yükselterek 2020’i Eylül’deki yüzde 1,6’ya karşılık yüzde 2,58 ve 2021’i yüzde 3,28’e karşı yüzde 3,68’e çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu