Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Yükselen Protestolar ve Düşen Ekonomiyle Çifte Sorunla Karşı Karşıya

Güneydoğu Asya’nın ikinci en büyük ekonomisi, ülkede yöneten elit kesime karşı artan hoşnutsuzluk ve Covid’in tetiklediği resesyonla mücadele ediyor.
Tayland Yükselen Protestolar ve Düşen Ekonomiyle Çifte Sorunla Karşı Karşıya
Yorum

İkinci çeyrekte Asya’nın en kötü daralmalarından birini yaşayan Tayland ekonomisi, hem Covid cephesindeki mücadelesi hem de ülkede artan hoşnutsuzlukla endişeleri artırıyor.

İlk çeyrekteki yüzde 2 daralmanın ardından ikinci çeyrekte yüzde 12,2 daralan Güneydoğu Asya’nın ikinci en büyük ekonomisi, böylelikle 1998 krizinden bu yana en kötü düşüşünü kaydetmiş oldu.

Ayrıca Endonezya, Filipinler, Malezya, Singapur, Tayland ve Vietnam olmak üzere bölgenin büyük altı ekonomisi arasındaki en kötü sonucu açıkladı. Lowy Institute tarafından yayımlanan yazıda da bu durum vurgulanarak dikkat çekici açıklamalar yapıldı.

Tayland ekonomisinin, yaşlanan imalat sektörü ve ABD-Çin ticaret savaşının bir sonucu olarak azalan ihracat hacimleriyle koronavirüs darbesinden önce de sıkıntıda olduğu söylendi.

Zayıf ihracat ve konut sektöründeki yavaşlama nedeniyle beklenenden çok azalan özel yatırımlar yüzünden iç talep de yumuşuyordu. 2019’daki yıllık GSYİH büyümesi de bunu göstermişti ki rakam yüzde 2,4 ile beş yılın en yavaş büyümesi olmuştu.

Ağustos ayında, Tayland Turizm Kurumu (TAT), 2021’deki yabancı turistlerin en kötü durum senaryosunda 2019 seviyelerinin %15 altında olabileceği konusunda uyarmıştı. Bu da uluslararası ziyaretçi sayısının 2019’daki 39,8 milyondan 6,1 milyona düşeceği ve doğrudan turizm gelirlerinden 1,6 trilyon baht azalacağına işaret etti.

Sonuçta hem doğrudan hem de dolaylı olarak GSYİH’nin %20’sini oluşturan turizm sektörünün salgın kaynaklı çöküşü düşen ihracatla birlikte ekonominin toparlanmasının yıllar alacağı bir kriz yarattı.
Tayland GSYİH
Kaynak: Trading Economics

25 yıllık deneyimiyle önde gelen bağımsız gazeteci Michael Sainsbury tarafından kaleme alınan yazıda, turistlerde yaşanan düşüşün, Tayland’ın en düşük maaşlı, genellikle çiftliklerine geri dönmek zorunda kalan kırsal yerli göçmenleri vurduğunu belirtti.

Bu durumun Tayland gençliği tarafından zorlanan gerçek değişim için aciliyeti hızlandıracağı ve protestoların Tayland’daki olağan ayaklanmalardan biraz farklı olduğunu aktardı.

Hükümet ve monarşi karşıtı binlerce insan sokaklara dökülürken Sainsbury, bu kez protestoların ülkenin tüm yerleşik sisteminin yargılandığını söyledi. Ekonomi düşmeye devam ederken gençliğin Kırmızı Gömlekler ile ortak bir neden bulabileceğini ve birleşik bir güç olurlarsa olayların nereye varacağının kestirilemeyeceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu