Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Sanayi Üretimi Kasım’da 19 Ayın İlk Artışını Kaydetti

Tayland sanayi üretimi Kasım’da beklenmedik şekilde arttı. Bu Nisan 2019’dan bu yana ilk yıllık artış oldu.
Tayland Sanayi Üretimi Kasım’da 19 Ayın İlk Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Sanayi Bakanlığı, Tayland’ın imalat üretim endeksinin Kasım’da beklenmedik bir şekilde bir önceki yıla göre yüzde 0,35 arttığını açıkladı. Bu, 19 ay (Nisan 2019) içindeki ilk yıllık artış olurken pozitif rakam otomobil, petrol ve elektronik üretiminin artmasıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda yüzde 0,35 yükseliş; Reuters anketindeki yüzde 0,55’lik düşüş tahminiyle ve Ekim ayındaki yüzde 0,42’lik düşüşle kıyaslandı. Kasım ayında kapasite kullanımı, Ekim ayının yüzde 63,5’e revize edilmesinin ardından yüzde 64,8 oldu.

Endüstriyel malların, Tayland’ın büyümesinin kilit faktörlerinden biri olan toplam ihracatın yaklaşık yüzde 80’ini oluşturduğu vurgulandı.
Tayland Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Office of Industrial Economics, Thailand

Bununla birlikte hükümet, daha önce yüzde 8-9 tahmin ettikten sonra sanayi üretiminin bu yıl yüzde 8 düşeceğini tahmin etti. Diğer taraftan bugün Tayland’dan gelen başka bir haber iyiye işaret etmedi.

Buna göre Tayland’daki koronavirüs salgınındaki son canlanmanın ülkenin neredeyse üçte ikisini kasıp kavurmasıyla birlikte, yetkililer Yeni Yıl tatilleri öncesinde enfeksiyon risklerini kontrol altına almak için tedbirleri sıkılaştırmaya başladı. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Bangkok, önümüzdeki bir hafta içinde düzelme olmaması durumunda olası bir uzatmayla spor ve eğlence mekanlarının Salı’dan 4 Ocak’a kadar kapanmasını emretti.

Myanmar’ı çevreleyen bir eyalet olan Tak ve ülkenin virüs sıcak noktaları Samut Sakhon ve Rayong da enfeksiyonlarda daha fazla alevlenmeyi önlemek için benzer kısıtlamalar getirdi.
Tayland Toplam Vaka
Kaynak: Worldometer

Resmi verilere göre, bir deniz ürünleri satıcısının iki hafta önce Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından başlayan son enfeksiyon dalgası, Tayland’ın 77 vilayetinin yaklaşık yüzde 60’ına yayıldı. Hükümet şimdiye kadar geniş bir tecrit uygulamaktan kaçındı ancak her il yetkilisinin enfeksiyon risklerine göre kendi önlemlerini belirlemesine izin verdi.

Çin dışında ölümcül virüsü bildiren ilk ülke olan Tayland, salgını nispeten iyi kontrol edebildi ve ekonomiyi durgunluktan çıkarmak için turizm endüstrisinin canlanması üzerine iddiaya girdi. Ancak son enfeksiyon dalgası, son 10 günde 2.000’den fazla vaka ekledi ve ülkenin toplam sayısının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu