Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Merkez Bankası Büyüme Tahminini 4 Puana Kadar Düşürebilir

Tayland’da artan vakalar sonucunda oluşabilecek en kötü senaryonun, gayri safi yurt içi hasılayı yüzde 3-4 oranında azaltabileceği söylendi.
Tayland Merkez Bankası Büyüme Tahminini 4 Puana Kadar Düşürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid krizinden en kötü etkilenen ekonomiler arasında yer alan Tayland’ın GSYİH görünümünü pandemiyle yönlendiriliyor. Tayland Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, yakın tarihli bir koronavirüs salgınına yanıt olarak bu yıl için büyüme tahminini azaltabileceğini ancak ekonomik faaliyet üzerindeki etkinin ilk enfeksiyon dalgasından daha az olacağını bildirdi.

Merkez bankasından Chayawadee Chai-Anant, geçen ay vaka sayılarını neredeyse üç katına çıkaran yeni dalganın ciddiyetine ve kontrol tedbirlerinin etkinliğine bağlı olarak ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasını %1,0-4,0 düşürebileceğini söyledi.

23 Aralık’ta merkez bankasının 2021 GSYİH büyüme görünümünü %3,6’dan %3,2’ye düşürmesinin, söz konusu virüs etkilerine bağlı olduğunu aktardı.
Tayland MB Aralık Görünüm
KAYNAK: BOT

Ve yayılmanın bu kadar hızlı olmasını beklemedikleri için bunu revize etmek gerekebileceği konusunda uyardı. Ekonomik faaliyetlerin çoğuna izin veren mevcut önlemlerin iki ay boyunca sürdürülmesi ve Haziran ayına kadar gevşetilmesi halinde GSYİH’yi %1,0-1,5 oranında etkileyebileceğini de belirtti.

Ancak salgın kötüleşirse ve katı önlemler alınırsa, GSYİH %3,0-4,0 oranında düşebilirdi. Yani Tayland Merkez Bankası büyüme tahminini virüs nedeniyle yüzde 4 puana kadar düşürme potansiyeli olduğunu açıkladı.

Merkez bankasına göre ülkenin ekonomik büyüme görünümünün %1-4 arasında değişmesine neden olabilecek üç senaryo var.
Tayland 15 Ocak Covid
Kaynak: Worldometers

İlk senaryoda, merkez bankası hükümetin salgını kontrol altına almak için iki ay boyunca uygulanan alan temelli tedbirler lehine ülke çapında bir kilitlemeyi hariç tutan mevcut ılımlı tedbirleri kullanacağını tahmin ediyor. Bu senaryonun sonucunun GSYİH büyümesinde yüzde 1 ila 1,5 puanlık azalmaya yol açacağını düşünüyor.

Hükümet, salgının ilk dalgasında uygulanan ülke çapında kilitleme politikasını benimseyerek daha katı adımlar atarsa, GSYİH’nin yüzde 2-2,5 oranında düşmesine neden olacağını tahmin ediyor. Merkez bankasının GSYİH’de yüzde 3-4 puanlık bir düşüş hesapladığı en kötü senaryo ise mevcut ılımlı tedbirlerin yeni enfeksiyonları kapsayamadığı ve daha sonra salgını durdurmak için ülke çapında kilitlenme dahil olmak üzere daha katı tedbirlerin benimsenmesi olarak gösterildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu