Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland İmalatındaki Artış, 3Ç20’de Daha Küçük GSYİH Düşüşü Tahminini Destekledi

Tayland’ın imalat faaliyeti Eylül ayında iyileşmeye devam ederken ardışık beşinci aylık artışın kademeli bir toparlanmayı yansıttığı söylendi. Detaylar aşağıda;
Tayland İmalatındaki Artış, 3Ç20’de Daha Küçük GSYİH Düşüşü Tahminini Destekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran 2020’ye kadarki üç ayda çeyreklik bazda yüzde 9,7 küçülen Tayland ekonomisi için yavaş toparlanma uyarıları gelmeye devam ediyor. Ülkenin bugün açıkladığı fabrika üretimi verilerine atıfta bulunan ING ekonomistine göre durum bu.

Kendisi daha önce de üretim, geniş cari hesap fazlası ve daralmaya devam edecek GSYİH tahminlerine atıfta bulunarak Tayland ekonomisinin çok yavaş bir toparlanma yolunda olduğunu söylemişti. Ancak bugün, verilerde bazı parlak noktalar olduğunun da üzerini çizdi.

Eylül ayında üretimdeki art arda beşinci aylık artışın toparlanmaya işaret ettiğini ancak artan siyasi belirsizliğin umutları gölgelediğini aktardı.

Tayland’ın imalat faaliyeti Eylül ayında Ağustos’taki yüzde 5,1 aylık artışın ardından aylık bazda yüzde 3,3 arttı.
Tayland İmalat Büyümesi
Görsel Kaynak: ING

Şimdiye kadar sektör, Nisan ayında Covid-19 salgınının zirvesinde yaşadığı düşüşün %90’ını telafi ederken yine de, bir yıl önceki seviyesinin yüzde 2,8 altında kaldı. İyi haberi işlerin düzelmesi olarak belirten ekonomist; kötü haberi devam eden siyasi kargaşadan ekonomiye yönelik artan aşağı yönlü risk göz önüne alındığında yolun zor olacak olması ifadeleriyle tanımladı.

Üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde eksi 8,3’lük üretim büyümesinin ikinci çeyrekteki yüzde eksi 20’den keskin bir iyileşme olduğunu bunun da daha küçük bir 3Ç20 GSYİH düşüşü tahminlerini desteklediğini söyledi.

ING ekonomistleri üçüncü çeyrek için gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminlerini yüzde eksi 12,2 yerine yıllık bazda yüzde eski 8,2 olarak belirledi.
Tayland 2Ç20 GSYİH
Kaynak: NESDC

Bununla birlikte, sürekli olarak zayıf olan hizmet sektörü ve mevsimseş tarım zayıflığının, 3. çeyrek GSYİH görüşleri için aşağı yönlü risk oluşturduğunu dile getirdi.

Turistlerin geri dönüşü ve güçlü bir ihracat toparlanması olmadan, olumsuz büyüme eğiliminin yakın zamanda sona ermeyeceğini bildiren Prakash Salpal, zayıf eğilime son zamanlarda sadece ekonomik güveni zayıflatmakla kalmayan aynı zamanda makro politika teşviklerinin uygulanmasını da engelleyen siyasi gerilimlerdeki artışın da eklediğini aktardı.

Tayland bahtının şaşırtıcı bir şekilde beklendiği kadar kötü performans göstermediğini de ilave etti. “Bununla birlikte, para biriminin siyasi gerginliklere karşı kalıcı dayanıklılığından emin değiliz. Zayıflık tahminimizi yıl sonunda 32.30 olarak tutuyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu