Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrekte %1,8 Daralan Tayland’ı Çok Daha Kötüsü Bekliyor

2014’ün başından bu yana ilk çeyreklik daralmasını kaydeden Tayland’ı çok daha kötüsünün beklediği söylendi.
İlk Çeyrekte %1,8 Daralan Tayland’ı Çok Daha Kötüsü Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel sağlık krizinin sarstığı ekonomilerden bir tanesi de Tayland. Turizm sektörünün ülke GSYİH’si için kritik öneme sahip olması, ülkeyi virüse karşı daha savunmasız kılarken gelen yeni veriler hiç iyimser değil.

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi Ofisi (NESDC) tarafından bugün yapılan açıklamada GSYİH’nin ilk çeyrekte bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,8 daraldığı bildirildi. Ülke ekonomisi salgının turist gelişlerini ve ticareti aksatması nedeniyle 2014 yılından bu yana ilk kez daralmış oldu.

İlk çeyrek verisi, 2014’ten bu yana ilk daralmayı temsil ederken ekonomi 2019’un son çeyreğinde yüzde 1,5 artmıştı.
Tayland İlk Çeyrekte %1,8 Daraldı
Kaynak: NESDC

Bununla birlikte NESDC GSYİH’nin 2020’de yüzde 5 ila 6 arasında küçülmesini beklediğini belirtti. Rakam Şubat ayındaki %1,5-2,5 büyüme tahmininden revize edildi.

Konseyin genel sekreteri olan Thosaporn Sirisumphand gazeteye verdiği demeçte, tahminin ikinci çeyrekte sınırlı bir salgını temel aldığını belirterek durumu tahmin etmenin hala zor olduğunu dile getirdi. Sonuçta Tayland ekonomisi büyük ölçüde turizm ve ticarete bağımlı ve her ikisi de dünya çapında pandemi nedeniyle ciddi darbe aldı.

Zaten resmi veriler de Mart ayında yabancı turist varışlarında bir önceki yıla göre %76 düşüş kaydedildiğini göstermişti.

Bloomberg’in haberine göre ekonomist Somprawin Manprasert, ilk çeyrek verileriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Henüz bu çeyrekte tam etkiyi görmüyoruz. En kötüsü ikinci çeyrekte geliyor ve nüfusun çoğu etkilenecek. Mali ve parasal genişleme halihazırda üstlenilmediyse, sonuçlar çok daha kötü olabilir. Dünya Bankası’na göre hükümet GSYİH’nin yaklaşık %15’i değerinde bir teşvik paketi için adım attı. Ayrıca ekonominin sürdürülmesine yardım etmek amacıyla 1 trilyon baht borç alıyor.”

Ekonominin ikinci çeyrekte dibe vuracağını ve ihracatın ve turizmin bu yılın sonuna kadar veya 2021’e kadar toparlanmayacağını ekledi.

OCBC’den Howie Lee de bugünkü raporda çok az parlak nokta olduğunu ve ikinci çeyreğinden bundan çok daha kötü olacağını belirtti. Ayrıca verilerle birlikte şu anda Tayland Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü toplantısından başka bir faiz indirimi beklediklerini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu