Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Aralık’ta 11. Ardışık Ticaret Fazlası Ayını Kaydetti

Tayland’ın ticaret fazlası, ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 4,7 artması ve ithalatın daha yavaş bir şekilde yüzde 3,62 artması ile 11. ayını kaydetti.
Tayland Aralık’ta 11. Ardışık Ticaret Fazlası Ayını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Bankası’nın önümüzdeki 2 yılda toparlanmasını beklediği Tayland, Aralık ayına dair ticaret verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında ihracatında beklenti üstü düşüş bildiren ülke, COVID-19 kesintilerinin ardından küresel talep iyileştikçe ihracatının, Aralık 2020’de beklenmedik bir şekilde yıllık bazda yüzde 4,7 ile yüzde 2,4’lük düşüş yönündeki piyasa fikir birliğini kolayca aştığını açıkladı.

2020 yılının tamamı düşünüldüğünde, hükümetin yüzde 6 ila 7 arasında bir düşüş öngördüğü tahminine göre ihracat yüzde 6,01 düştü.

2021 için hükümet, pandeminin derinliklerinden daha fazla ülke çıktıkça dış talepteki daha fazla toparlanma ile desteklenen giden sevkiyatların yüzde 4,0 artmasını beklediğini kaydetti.
Tayland İhracat 2020 Aralık
Kaynak: Trading Economics

Öte yandan iç talep COVID-19 krizinin en kötüsünden kurtulurken Tayland’a yapılan ithalat, 2020 yılının Aralık ayında beklenmedik bir şekilde yıllık bazda yüzde 3,62 arttı. Bu, yüzde 2,1’lik piyasa beklentilerini yenerken ve bir ay önceki yüzde 0,99 düşüşün ardından geldi. Tayland’ın ithal ettiği malzemelerin çoğu, tamamlanmış mallar halinde bir araya getirilir ve tekrar gönderilir.

Tayland’ın ticaret fazlası ise bir önceki yılın aynı ayındaki 0,73 milyar ABD dolarından Aralık 2020’de 0,96 milyar ABD dolarına yükseldi ve 0,58 milyar ABD doları fazlası piyasa tahminlerini geride bıraktı.

Bu, ihracatın bir önceki yıla göre% 4,7 artması ve ithalatın daha yavaş bir şekilde% 3,62 oranında artması ile ticaret fazlasının on birinci ayını temsil etti.
Tayland Aralık’ta 11. Ardışık Ticaret Fazla
Kaynak: Trading Economics

2020’nin tamamı düşünüldüğünde, ticaret fazlası 2019’un aynı dönemindeki 10.01 milyar dolardan 24.47 milyar dolara sıçradı.

Bu arada Tayland Cuma günü 309 yeni koronavirüs vakası bildirdi ve bu bir yıl önce ilk vakasını tespit ettiğinden bu yana toplam enfeksiyon sayısını 13,104’e çıkardı.

Tayland şimdiye kadar 71 koronavirüsle ilgili ölüm kaydetti. Toplam vaka eğrisi son aylarda yükselişe geçerken günlük yeni vakalarda da durum farklı değil. Worldometer verilerine göre 21 Ocak’ta kaydedilen vaka sayısı 142.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu