Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Şubat’ta Yıllık %19,60 Arttı

Açıklanan verilere göre tarım sektörünün girdi fiyat endeksi, Şubat 2021 döneminde aylık bazda yüzde 1,40 artış kaydetti.
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Şubat’ta Yıllık %19,60 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aylık tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) sonuçlarını yayımladı. Endeks bu yılın Şubat ayında, yıllık yüzde 19,60, aylık yüzde 1,40 arttı.

Tarım-GFE bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,57 artış gösterdi.

Ana gruplara bakıldığında tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi Ocak ayına göre yüzde 1,30 artarken tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,41 artış gösterdi.

Yıllık bazda tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 19,16 artarken tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 22,33 arttı.

Ana Gruplar göre Tarım-GFE Değişim Oran
Kaynak: TÜİK

Alt gruplara göre tarım-GFE yıllık değişim oranlarına bakıldığında en büyük artış yüzde 36,21 ile gübre ve toprak geliştiricilerde oldu. Bunu çiftlik binaları, makine bakım masrafları, bina bakım masrafları ve hayvan yemi takip etti.

En küçük artışlar ise yüzde 2,59 ile tohum ve dikim maliyeti, yüzde 7,43 ile enerji ve yağlar, yüzde 9,02 ile veteriner harcamalarında kaydedildi.

Aylık değişimler kategorisinde aylık en fazla artış yüzde 5,96 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda gerçekleşti. Bunu, veteriner harcamaları, malzemeler, tarımsal ilaçlar izledi. En düşük artış ise makine bakım masraflarında yüzde 2,27 düşüşle bildirildi. Bunu yüzde 0,24 azalan çiftlik binaları izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu