Yatırım yapmaya başla!

Tarım Sektörü, Hindistan Ekonomisi için Parlak Nokta Olacak

Hindistan Maliye Bakanlığı'nın yeni raporu, ekonominin iyileşmeye başladığını ve tarım sektörünün 2020-2021 mali yılı için parlak nokta olabileceğini gösterdi.
Tarım Sektörü, Hindistan Ekonomisi için Parlak Nokta Olacak

Hindistan kilitlemesinin açılmasıyla birlikte ekonomi için en kötü aşamanın sona erdiği söylendi.

Hükümetin yeni raporunda, yüksek frekanslı göstergelerin Nisan’daki en dip noktadan iyileşme olduğuna işaret ettiği belirtilirken tarımın Covid-19’un verdiği zararı hafifleteceği kaydedildi.

Hindistan Maliye Bakanlığı’na bağlı departman tarafından yayımlanan aylık makroekonomik rapor, ülke için en kötüsünün sona ermiş olabileceğini ve ilerleyen dönemde ekonominin tekrar rayına sokulabileceğini savundu.

Business Insıder India’nın haberine göre raporda PMI, enerji üretimi, hava kargo ve yolcu trafiği, petrol ürünleri tüketimi, motorlu taşıt kaydı gibi verilerin iyileşme gösterdiği vurgulandı.

Ancak raporda, artan COVID-19 vakaları ve aralıklı eyalet kilitlenmeleri nedeniyle risklerin devam ettiği de söylendi. Derecelendirme kuruluşu ICRA’nın Temmuz tarihli raporunda da yerel kilitlemeler ve artan Covid-19 enfeksiyonları gerekçe gösterilerek GSYİH tahmini sert şekilde düşürülmüştü.

Aynı şekilde hükümet de bu durum konusunda uyarıda bulundu. Hindistan’ın gelecekteki ekonomik toparlanmasının, COVID-19 enfeksiyon eğrisinin eyaletler arasında nasıl geliştiği ile önemli bir şekilde bağlantılı olduğuna inanıldığı aktarıldı.

İşletmelerin toparlanması için hala uzun zaman olduğundan, ekonomik toparlanmanın tarım sektörünün elinde olduğunun üzerini çizdi.
Hindistan Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Nitekim tarım, Hindistan’ın toplam brüt katma değerinin yüzde 15’ine katkıda bulunuyordu. Tarımın 2020-21 yılında Hindistan ekonomisi üzerindeki COVID pandemisinin şokunu hafifletmeye hazırlandığını belirten departman, tarımsal görünümün iyileştiğini ve sektörde açıklanan son reformların iyi zamanlanmış olduğunu savundu.

Nihayetinde rapor, Hindistan ekonomisinin salgın ve ilişkili kilitlemelerden darbe almış olsa da tarım sektörünün 2020-2021 mali yılında parlak nokta olabileceğine vurgu yaptı. Bu yılki musonun uzun dönem ortalamasının yüzde 102’si seviyesinde olacağı tahmin edilirken Hindistan için normal bir musonun iyiye işaret ettiği aktarıldı.

Bu arada yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere ülkedeki vaka sayıları artmaya devam ediyor. Dünya sıralamasında hala üçüncülükte yer alan Hindistan’da şimdiye kadar yaklaşık 40 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum