Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahminlerden Daha Güçlü Büyüyen Belçika, Yeni Covid Kuralları Getiriyor

Belçika ekonomisi üçüncü çeyrekte ilk tahminlerden çok daha güçlü büyürken yıllık bazda daralma devam etti. İstihdam çeyreklik bazda %0,3 artarken istihdam değişikliği daha istikrarlı gerçekleşti.
Tahminlerden Daha Güçlü Büyüyen Belçika, Yeni Covid Kuralları Getiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte çoğu ekonomi gibi toparlanma kaydeden Belçika, bugünkü açıklamasında ekonomisinin ilk tahminlerden daha fazla iyileştiğini bildirdi. Ekim sonunda 3Ç20’de yüzde 10,7’lik GSYİH büyümesi açıklayan Belçika Merkez Bankası, bugün çeyreklik bazda yüzde 11,4 büyüdüğünü duyurdu.

Rakam, ikinci çeyrekteki yüzde 11,8’lik toparlanmayı takip ederken yüzde 10,7’lik ön tahminlerin üzerinde geldi. Aynı zamanda büyüme, ekonomi koronavirüs krizinden çıkmaya devam ederken, 1995’in ilk çeyreğinden bu yana en güçlü büyüme oranı oldu.

Bununla birlikte, yıllık büyüme yüzde eksi 4,5 ile negatif olmaya devam etti. Yurt içi istihdam 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3 arttı. Yüzde 11,4’lük çeyreklik büyümeye rağmen yüzde eksi 4,5’lik yıllık büyümeye atıfla; “COVID-19 krizinden önce görülen ekonomik aktivite seviyelerine herhangi bir geri dönüş söz konusu değil” dendi.

Bir önceki çeyreğe göre katma değer sanayide yüzde 11,6, inşaatta yüzde 18,9 ve hizmetler sektöründe yüzde 10,4 arttı.
Belçika GSYİH 3Ç20 Revizyon
Kaynak: NBB

Bunlar GSYİH büyümesine katkı olarak sırasıyla +1,7 puan, +0,9 puan ve +7,3 puan olarak belirtildi. Hizmetler sektöründe toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin onarımı, taşıma ve depolama ile konaklama ve ikram faaliyet dalları; büyümeye en olumlu katkıları yaptı.

İç talebin tüm bileşenleri bir önceki çeyrekteki eşi benzeri görülmemiş düşüşün ardından keskin bir canlanma gösterdi. Hanehalkları tüketim harcamalarını yüzde 16,4 artırdı. Hem dayanıklı tüketim malları (+%39) hem de dayanıklı olmayan mallar (+%14,2) cephelerinde artış görülürken turizm harcamalarında da tüketim arttı.

Hanelerin konut yatırımları yüzde 15,8 ile güçlü bir şekilde artarken hükümet harcamaları da önemli ölçüde geri döndü. Genel devlet sektörü tüketim harcamalarını yüzde 8,3, yatırımını ise yüzde 20,7 artırdı. Ayrıca iş yatırımı (+%7,3) önemli ölçüde arttı ancak bu COVID-19 krizi öncesindeki duruma kıyasla en keskin düşüşü kaydeden talep bileşeni oldu.

Belçika’nın ithalat ve ihracat akışları da önceki çeyrekteki düşüşün ardından önemli ölçüde hızlandı. İthalat ihracattan daha güçlü arttığı için, net mal ve hizmet ihracatı GSYİH büyümesine negatif katkı yaptı. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yurt içi istihdam bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı.

Fakat yıllık bazda, zayıflamaya devam etti (yüzde eksi 0,3) ve sonuç olarak hala COVID-19 krizinden öncekinden düşük kaldı.
Belçika GSYİH Eylül Çeyreği Bileşenler Artış
Kaynak: NBB

Hem ücretli çalışanlar hem de serbest meslek sahipleri için hafif bir artış gözlendi. Ekonomik faaliyetin oldukça dalgalı gelişimi ile karşılaştırıldığında istihdam değişikliği, çoğunlukla hükümet tarafından alınan mevcut destek tedbirleri sayesinde daha istikrarlı gerçekleşti.

Bu arada yarın yürürlüğe girecek olan Belçika’nın koronavirüs kurallarında yapılan en son güncelleme, herkesin bu Aralık’ta gerçekten istediği insanları görebileceğini kesinleştirdi.

En son kurallar, gerekli olmayan tüm mağazaların 1 Aralık Salı’dan itibaren yeniden açılmasına izin verileceğini ancak her şeyin sorumlu bir şekilde gerçekleşmesinin gerektiğini gösterdi. Bununla birlikte insanların tek başlarına alışveriş yapmak zorunda olacaklar ve bir mağazada en fazla 30 dakika kalabilecekleri bildirildi.

Alınan bilgilere göre tedbirlerin daha fazla gevşetilmesi Ocak ortasından önce mümkün olmayacakken barlar, restoranlar ve konaklama sektöründeki diğer işletmeler de en az 15 Ocak tarihine kadar kapalı kalacak. Mevcut toplantı ve sokağa çıkma yasağı önlemleri, belirli eyaletlerde devam edecek. Noel için (24 ve 25 Aralık), yalnız yaşayan insanların aynı anda yakınlarını davet etmelerine izin verilecekken diğer hanehalkları fazladan bir kişiyi davet edebilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu