Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Arabistan Üretim Artışı 10 Ayın En Yükseğine Çıktı

Suudi Arabistan'ın son PMI verileri, üretim artışının 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterirken ücretler de yükseldi.
Suudi Arabistan Üretim Artışı 10 Ayın En Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan’ın Kasım ayı PMI anketi verileri, petrol dışı ekonomide satışlarda keskin artışın devam ettiğini gösterdi. Koronavirüs salgınının etkisi de azalırken, iş güveninin güçlenmesi, üretim artışının hızlanmasına işaret etti.

Manşet Suudi Arabistan PMI verisi, petrol dışı özel sektör performansının bileşik bir tek şekilli göstergesidir. Yeni siparişler, çıktılar, istihdam, tedarikçilerin teslimat süreleri ve satın alma stoklarına ilişkin göstergelerden türetilmiştir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış IHS Markit Suudi Arabistan PMI, Ekim’deki 51 seviyesinden Kasım’da 54,7’ye keskin bir yükseliş gösterdi.
Suudi Arabistan PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Bu artış, Ocak ayından bu yana iş koşullarındaki en güçlü iyileşme olarak kaydedildi. Endeks, art arda üçüncü ayında da 50 seviyesinin üzerinde gerçekleşirken, salgın nedeniyle ekonomik gerilemenin ardından sürekli bir toparlanmaya işaret etti.

Ülkede girdi alımları artarken, istihdam Ocak ayından bu yana ilk kez büyümeye döndü. Girdi maliyeti enflasyonu hızlanarak, ortalama üretim ücretlerinde daha güçlü bir artışı beraberinde getirdi. Manşet endeksi; .çıktı, yeni siparişler ve istihdam gibi temel alt bileşenlerde olduğu gibi uzun dönem ortalamasının altında kaldı.

Anket katılımcılarının piyasa koşullarında bir iyileşme ve yeni işlerde daha keskin bir artışı vurgulamasıyla petrol dışı özel sektör üretimi Kasım’da 10 ayın en hızlı artışını gösterdi. Hem yurt içi hem de yurt dışı satışlar, Şubat ayından bu yana yeni ihracat siparişlerindeki ikinci yükselişe işaret etti.

Gelecek yıla yönelik iş güveni, Kasım’da önemli ölçüde artarken 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Suudi Arabistan PMI ve Petrol Dışı Ekonomi - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Şirketler özellikle kilitleme tedbirlerinin hafifletilmesi ve etkili aşılarla ilgili haberlerle teşvik edildi. Sonuçta özel sektör yatırımcılarının arttığına ve envanterleri artırmaya yönelik uyumlu çabalara dair raporlar ankette yerini aldı.

Hem üretimde hem de yeni siparişlerdeki hızlanan artış, Suudi Arabistanlı şirketlerin Kasım’da satın alma faaliyetlerini keskin bir şekilde genişletmesine neden oldu. Buna ek olarak işe alım faaliyeti, Ocak ayından bu yana ilk kez olumluya dönerken, bekleyen işlerde hafif düşüş görüldü. Ancak artan istihdam yükselen talebe bağlandı.

Nakit akışının zayıf kalması nedeniyle teslimat sürelerinin daha da uzadığı görüldü. Bu nedenle bazı şirketlerin tedarikçilere ödemesi gecikti. Bu, artan maliyet baskılarına yol açan düşük hammadde tedarikine ilişkin ek raporlarla aynı zamana denk geldi. Girdi fiyatı enflasyonu ise Ekim’den itibaren hızlanırken, son 5 yılda görülen en keskin rakamlardan biri oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu