Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Süleymani’nin Öldürülmesi ABD-Çin Ticaret Görüşmelerini Raydan Çıkarmayacaktır

Çin’in İran ile daha sıcak ilişkilerine rağmen Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ticaret görüşmelerini bozmasının beklenmemesi gerektiği söylendi.
Süleymani’nin Öldürülmesi ABD-Çin Ticaret Görüşmelerini Raydan Çıkarmayacaktır
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin Irak topraklarında Tahran’ın üst düzey askeri komutanını öldürmesi, son yıllarda Çin ve İran arasındaki daha sıcak diplomatik ilişkilere rağmen Washington ve Pekin arasındaki ticaret görüşmelerini raydan çıkarmamalı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang Cuma günü yaptığı açıklamada; “Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı, Ortadoğu Körfez bölgesinde barış ve istikrar sağlanmalı. İlgili tüm tarafları, özellikle ABD’yi sakin kalmaya ve gerginliği daha fazla yükseltmekten kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Bu noktada uzmanların ABD-Çin-İran üçlemesiyle ilgili yorumları dikkat çekti.

ABD-Çin-İran Üçlüsünden Hiçbiri Ticaret Politikasını Bir Gecede Değiştirmez

ABD-Çin-İran Üçlüsünden Hiçbiri Ticaret Politikasını Bir Gecede DeğiştirmezUluslararası Para Fonu’nun Ortadoğu Bölümü’nün eski direktörü ve Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü‘nde bir İran uzmanı olan Adnan Mazarei; “Çin, İran’la yakınlığına rağmen, ABD’nin büyük ticaret ortağı olduğunu kabul edecek” diyerek şöyle devam etti:

“Bugünlerde ABD hükümetinde Çin’e yönelik olumsuz düşünceler göz önüne alındığında, ortaya çıkıp her türlü beyanda bulunmaktan çok ama çok tereddüt ederlerdi. Bu üç ülkenin hiçbiri ticaret politikasını bir gecede değiştiremez.”

Başkan Donald Trump’ın 2018’de İran’ın önemli nükleer anlaşmasından çekilme kararı, ABD ile Batı müttefikleri arasında bir anlaşmazlık yarattı ve çoğunluk tarafından ABD-İran ilişkilerinde son zamanlarda görülen aşağı yönlü sarmalın başlangıcı olarak yorumlandı.

Karar ayrıca Çin’in İran’la olan yakın enerji ve iş ilişkilerini de vurguladı. Pekin, Tahran’a karşı ABD petrol yaptırımlarına katılmayacağını açıkladı ve geçen ay Umman Körfezi’nde ortak deniz savaş tatbikatları düzenledi.

Çin İran Uğruna ABD Anlaşmasından Vazgeçmez

Çin İran Uğruna ABD Anlaşmasından VazgeçmezÇin, Pentagon’un Bağdat’taki hareketini kınamak için yarışırken, ABD ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiler devam eden ticaret anlaşmazlığında kırılgan olmaya devam ediyor ve her iki taraf da son ilerlemeyi mahvetmek istemiyor.

Eski bir üst düzey Beyaz Saray ekonomi yetkilisi olan Clete Willems; tehlikede olan geçici bir ateşkes ve 700 milyar dolardan fazla ticaret ile Çin’in İran’ı savunmak uğruna, zorlu mücadelesinden ve büyük ihracat pazarından vazgeçmeye meyilli olmadığını aktardı.

Willems, olayın ticaret görüşmeleri ve benzeri üzerinde doğrudan etki açısından oldukça sınırlı olduğunu savundu. “Ne İran ne de Kuzey Kore geçmişte hiçbir zaman gerçekten etken olmadı ve şimdi olsaydı şaşırırdım. Bununla beraber Çin’in İran’la ilişkisi konusunda uzun süredir endişe olduğu görüşüne katılıyorum ve endişenin artacağını düşünüyorum.”

Ne var ki Bağdat saldırılarının nihai baskısının, İran’la dengesiz ilişkiler veya Çin’den gelen sesler kadar açık olmayabileceği de belirtildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi altında bir gazetenin genel yayın yönetmeni Hu Xijin, ABD saldırısının başka bir Amerikan düşmanı için başka bir şey ifade ettiğini söyledi. Wall Street’in yakından izlediği Hu Xijin Twitter’dan yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“ABD’nin İran’ı bu şekilde küçültmesi, Kuzey Kore’ye şöyle bir mesaj gönderdi: Eğer nükleer silahlarınız olmasaydı, size karşı daha acımasız olurduk. Şimdi Kuzey Koreliler muhtemelen şöyle düşünüyor: Her şeyi kaybetsek de nükleer silahları kaybedemeyiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu