Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankalardan “Şubeye Gitmeyin, İnternet Bankacılığını Kullanın” Çağrısı

Koronavirüsün yayılmasında önemli bir faktör olan nakit para kullanımın azaltılmasını öneren bankalar, mecbur kalmadıkça şubelere gidilmemesini ve internet bankacılığının kullanılmasını önerdi.
Bankalardan “Şubeye Gitmeyin, İnternet Bankacılığını Kullanın” Çağrısı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam geç saatlerde yaptığı açıklamada Türkiye‘deki vaka sayısının 98’e yükseldiğini ve 89 yaşında erkek bir hastanın yaşama veda ettiğini söyledi.

Coronavirüs salgını dünyanın dört bir tarafında hızla yayılırken başta merkez bankaları ve hükümetler olmak üzere birçok sektör kendi içerisinde güvenlik tedbirlerini artırdı. Bankalar da müşterilerine şubeye gitmemelerini, işlemlerini internet bankacılığı kullanarak yapmalarını tavsiye etti.

Coronavirüs önlemleri kapsamında bankalar zorunlu olmadıkça ATM ve şubeleri kullanılmamasını istedi.

İnternet BankacılığıBirçok banka toplumsal teması azaltmak için çalışanlarına ve genel müdürlüklerine evde çalışmalarını söyledi. Personellerinin yanında müşterileri için de birtakım önlem almaya başlayan finans dünyası bir taraftan da hizmetlerin kesintiye uğramaması için yoğun bir mesai harcıyor.

Müşterilerine yollanan bilgi notlarında tüm nakit dışı işlemlerin mobil ve internet bankacılığı kullanılarak yapılması tavsiye edildi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla tüm müşterilerin mecbur kalmadıkça fiziksel temas gerektiren hiçbir uygulamayı kullanmamaları önemle rica edildi.

Diğer tavsiye içerisinde temassız ödeme yönteminin tercih edilmesi yer oluyor.

Temassız ÖdemeBankalar müşterilerine ATM’lerden para çekerken QR kodu kullanmalarını ve alışverişlerde mümkün olduğunca temassız ödemeyi tercih etmelerini önerdi. Bu arada dün Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, yoğun talep nedeniyle temassız ödemelerde limitin 250 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

Bu ödeme yönteminin artık hayatımızın bir parçası olduğunu ifade eden Canko Dünya Sağlık Örgütü’nün kağıt ve bozuk paraların koronavirüs konusunda tehdit içerdiğini belirten açıklamasını hatırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün para ile temas ettikten sonra muhakkak ellerin yıkanmasını istediğini ve mümkünse temassız kart kullanılmasını önerdiğini söyleyen Canko, bunun ardından kendilerine yoğun talep geldiğini belirtti. Bu nedenle 18 Mart itibarıyla şifresiz ödemelerde limitin 250 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu