Yatırım yapmaya başla!

Stratejik Çıkarlar Riyad ile Washington Arasındaki İlişkileri Devam Ettirecek!

ABD merkezli Stratfor, Riyad ile Washington arasındaki iplerin gerilmeyeceği yönünde görüş bildirdi. Detaylar haberimizde;
Stratejik Çıkarlar Riyad ile Washington Arasındaki İlişkileri Devam Ettirecek!

Cemal Kaşıkçı olayı dünya gündemindeki yerini korurken, ABD ile Suudi Arabistan arasında neler yaşanacağı konusunda da farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. İşte bu noktada, jeopolitik düşünce kuruluşu Stratfor’da Orta Doğu ve Kuzey Afrika analisti olan Emily Hawthorne’nin yorumları dikkat çekti.

Zira Emily Hawthorne, Washington’ın Riyad’la ilişkilerini sürdürmeye öncelik vereceğini belirterek ABD’nin karşılıklı fayda sağlayan stratejik ortaklıkları riske atmayacak olduğunu söyledi. Sonuçta ABD, Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasının altından Suudi Arabistan’ın çıkması durumunda Krallık’a ağır cezalar vereceğini söylemiş, karşı taraftan gelen geri tepkilerle petrol piyasalarını endişe sarmıştı.

Ancak Stratfor analisti Hawthorne endişelerin yersiz olduğunu savunurcasına, ABD’nin Suudi Arabistan’a yaptırım uygulamayacağını aktardı.

 Stratfor Analisti Hawthorne ABD Suudi Arabistan'a Yaptırım UygulamayacakBu noktada, NBC News’in Pazartesi günkü haberinde Riyad’ın Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde öldürüldüğünü söyleme planları olduğu hatırlatıldı. Ancak düşünce kuruluşu uzmanı Hawthorne, bu gerçekleşse bile ABD’nin müttefik Suudi Arabistan’la ilişkilerini güçlendirmeye devam edeceğini öngördü. Ve; “Hükümetin, karşılıklı yararlar vaat eden stratejik ortaklıklarla kıyaslandığında insan hakları meselelerine o kadar da sert yaklaşmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlaveten konuşmasında ABD’nin Orta Doğu’da devam etmekte olan pek çok stratejik kaygısı olduğunun üzerini çizdi.

ABD Orta Doğu Endişeleri Var ABD’nin endişeleri arasında İran’ın, petrol piyasalarının ve silah satışlarının yer aldığını da ekledi. Nihayetinde Trump yönetimi, tüm İran petrolünü piyasadan almak için agresif bir şekilde bastırıyordu ve petrol fiyatlarını frenlemek için günde 10 milyon varilden fazla petrol üreten Suudi Arabistan’a güveniyordu. Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’la bir araya geldiği de biliniyordu.

İşte burada ise uzman Pompeo’nun Suudi Arabistan’ın tam olarak ne söylediğini tekrarlamayacağı görüşünü savundu.

ABD Yönetimi Karşılıklı Fayda Sunan Suudi Arabistan İlişkilerini Koruyacak Ama ABD yönetim yetkililerinin Suudi Arabistan’la çok güçlü bir ilişki içinde oldukları stratejik çıkarlara sahip çıkacaklarını söylemeyi de ihmal etmedi. Tüm bunların yanında, konuyla ilgili Guardian’da yapılan haberde de Stratfor analistininkine benzer yorumlarda bulunuldu.

Buna göre, Suudi Arabistan’ın 260 milyar varil petrol rezervine sahip olduğu belirtildi ve Riyad’ın dünya ekonomisinde ne kadar büyük bir yer kapladığının üzeri çizildi. Suudi Arabistan’ın petrol gücünün yanında ABD’nin en büyük silah müşterisi olarak geçen yıl 17.5 milyar dolarlık ticaret anlaşması yaptığı gerçeği de vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum