Paylaşım
in G+

Yale Ekonomisti: ABD Çin’le Soğuk Savaşa Giriyor Olabilir


 

Yale Üniversitesi ekonomistlerinden olan Stephen Roach, ABD ile Çin’in soğuk savaşın ilk dönemlerinde olabileceğini söyleyerek korkutucu yorumlarda bulundu.

Morgan Stanley Asya’nın eski yönetim kurulu başkanı ve Yale Üniversitesi ekonomistlerinden olan Stephen Roach, Cuma günü verdiği bir demeçte küresel ticaret anlaşmazlığının; “uzun, uzun bir süre” devam edeceğini dile getirdi. Dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin bir araya geleceği zirve öncesinde gelen bu açıklamalar, Trump ile Xi Jinping’in uzlaşmaya varacağı yönündeki umutlara gölge düşürürken endişeleri artırdı.

Sonuçta, G-20 Zirvesi’nin odak noktasında ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlıklar vardı ve finansal piyasalar potansiyel bir atılım olasılığını yakından izliyorlardı. İşte böyle bir anda önde gelen ekonomistin; soğuk savaş ifadeleriyle gündeme gelmesi haliyle dikkat çekti.

Morgan Stanley Asya’nın eski yönetim kurulu başkanı Stephen Roach, ABD’nin devlet destekli piyasa tabanlı sosyalist bir sisteme karşı çıktığını söyledi.

 Stephen Roach ABD Çin’le Soğuk Savaşa Giriyor Olabilir“Amerika yıllardır sanayi politikasına sahip olsa da bunu askeri-endüstriyel kompleksi aracılığıyla uyguluyor. Japonya bunu yapıyor, Almanya bunu yapıyor, biz bunu tek yapan Çin’miş gibi ses çıkartıyoruz” diyen Yale ekonomisti, konuşmasında Mike Pence’in Ekim ayında yaptığı açıklamalara da değindi.

Zira ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’in yağmacı ekonomik uygulamaları nedeniyle suçlu olduğunu söyleyerek eleştirilerine devam etmişti.

Mike Pence Soğuk Savaş YorumuHudson Enstitüsünde yaptığı bir konuşmada da Çin’in gücünü ABD’nin politikalarına ve içişlerine karışmak için daha pro-aktif ve zorlayıcı yöntemler üzerinde kullandığını belirterek; “Çin, farklı bir Amerikan başkanı istiyor” ifadesini kullanmıştı.

İşte burada Yale ekonomisti; “Mike Pence’in söylediği şey bunların uzun süre devam edecek konular olduğu ve Çin ile uzun süre devam edecek soğuk bir savaşa giriyor olabildiğimizdi” dedi. İlgili haberde eski Hazine Bakanı Henry Paulson’un da iki ülke arasında yeni bir soğuk savaşın çıktığına dair yorumlarda bulunduğu hatırlatıldı.

ABD ile Çin ilişkilerinde kasvetli bir tablo çizen Paulson, küresel ekonominin büyük bölümlerinin nihayetinde serbest yatırım ve ticaret akışına kapatılacağı uyarısında bulunmuş, bu nedenle her iki tarafta da küresel ekonomiyi yok eden ekonomik bir demir perde yaratma çabası gördüğünü anlatmıştı. “ABD – Çin stratejik etkileşimi, dünyadaki en önemli sonuçtur. Nihayetinde bunun uluslararası sistemin işleyişini riske atabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı