Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Standart & Poor’s THY’nin Kredi Notunu “B+” Seviyesine Düşürdü

Fitch’ten sonra S&P de THY hakkında değerlendirmesini yaptı. Şirketin hisseleri negatif değerlendirme sonrası düşüşte.
Standart & Poor’s THY’nin Kredi Notunu “B+” Seviyesine Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s (S&P), Türk Hava Yolları hakkında değerlendirmesini paylaştı. THY’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada, kredi notunun BB- seviyesinden, B+’ya düşürüldüğü bildirildi.

2015 yılında ihraç edilen, dolar cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları’nın notunun pandemiden dolayı B777-300ER uçaklarının değerinin azalmasına bağlı olarak indirildiği bildirildi.

Kurumun verdiği not, olumsuz finansal ve ekonomik koşullara aşırı hassas, yüksek dalgalanmaya müsait anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde de bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, THY hakkında negatif değerlendirmede bulunmuştu.
THY Hisseleri %0,15 Ekside
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Pandeminin getirdiği kısıtlamalara günlük uçuş sayısında Avrupa liderliğini koruyan THY, bu hafta borsada kazandıran şirketlerden oldu. THYAO koduyla, ulaştırma endeksi altında yer alan hisseler, haftalık bazda 13,14 – 13,71 dar aralıkta hareket ederek, %1,34 yükseldi.

Saat 16.25’te 493,890,553 TL işlem hacmine ulaşan şirket hisseleri %0,15 ekside 13,57 TL’den işlem görüyor. Gün içinde 13,52 – 13,70 arasında hareket etti. Aylık kazancı %25, yıllık 22 oldu.

Acar Menkul Değerler sabah analizinde, hisselerin 50 günlük ortalamadan aldığı destekle yönünü yukarı çevirdiği belirtildi. 12,83 TL’nin 20 günlük ortalama desteği, 12,73 TL’nin 50 günlük ortalama desteği olduğu söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu