Dolar (%0.45) 13.5903
Euro (%0.65) 15.416
Sterlin (%0.53) 18.4941
Ons (%-0.02) 1813.58
Gram (%0.12) 790.38
Çeyrek (%0.11) 1292.26
THYAO (%-0.45) 26,76
ASELS (%0.00) 22,80
PETKM (%2.63) 8,97
EUR/USD (%0.18) 1.13376
USD/JPY (%-0.22) 114.37
EUR/GBP (%0.11) 0.8336
Petrol (%0.59) 85.33
Gümüş (%0.53) 23.617
Bitcoin (%-1.76) 41330.90
Ethereum (%-3.95) 3061.97
Bist100 (%0.63) 1,992.39

SPK Başkanı: Uluslararası Tasarrufların Çekilmesi için Rekabetçi Sermaye Piyasası Şart

SPK Başkanı Taşkesenlioğlu, uluslararası tasarrufları ülkemize çekebilmek için sermaye piyasasının rekabetçi gücünün artırılması gerektiğini söyledi.
SPK Başkanı: Uluslararası Tasarrufların Çekilmesi için Rekabetçi Sermaye Piyasası Şart
19 Kasım 2019 | 15:32
Yorum

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 4. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde sürdürülebilir ve yüksek bir refah seviyesine ulaşabilmek için yapılması gerekenlerden bahsetti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) tasarrufların artırılması gerektiğini belirterek Yeni Ekonomi Programı kapsamındaki hedefleri hatırlattı. Paya dayalı kitle fonlaması yönetiminin de yakın zamanda gündemde yer alacağına dikkat çekti.

Sermaye Piyasasını Güçlendirecek Adımlar Atılmalı

Sermaye Piyasasını Güçlendirecek Adımlar AtılmalıSPK Başkanı Taşkesenlioğlu, yüksek ve sürdürülebilir bir refah seviyesine ulaşabilmek için sermayenin tabana yayılması, ekonominin uzun vadede fonlanması ve güçlü bir finansal mimariye sahip olunması gerektiğini söyledi. Bu hedeflere ise ancak sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi sayesinde ulaşılabileceğini söyledi.

Bu amacın ekonominin tüm paydaşları için geçerli olduğunu belirten Taşkesnelioğlu, finansal sistemin sermaye piyasası ayağını güçlendirecek adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Bunun için öncelikle tasarrufları artırarak yeni kaynaklar oluşturulması gerektiğini belirtti. Halihazırda yapılan düzenlemelerin de sermaye piyasalarının etkinliğini artıracak, yatırımcı menfaatinin korunduğu, kurumsal alt yapının güçlendirildiği bir sistem için uğraştığını anlattı.

Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların sermaye piyasalarına kolaylıkla erişim sağlayabilmesine yönelik adımlar atıldığını belirten SPK Başkanı son dönemde; Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı‘na (TLREF) dayalı tahvil ihracı, pay senedi piyasasında payların gruplandırılarak yatırımcıların kolay pay senedi seçiminin sağlanması ve uluslararası yatırımcılara Borsa İstanbul’da omnibus hesaplar üzerinden işlem yapma imkanı gibi yeniliklerin hayata geçirildiğini anlattı.

Bunlara ek olarak; mevcut tahkim mekanizmasının daha işlevsel hale getirilmesi ve kamu-özel iş birliği projelerinin finansmanında sermaye piyasalarının da araç olarak kullanılması gibi düzenlemelerin yapılacağını dile getirdi. Kurum olarak tüm yetkililerin sermaye piyasalarının daha etkin, şeffaf, istikrarlı bir finansman platformu haline getirmek için çalıştığını sözlerine ekledi.

Mevcut Tasarruf Seviyesi Artırılmalı

Mevcut Tasarruf Seviyesi ArtırılmalıSermaye piyasalarının talep yönünün güçlendirilmesi için öncelikle yerli yatırımcı talebinin artırılması gerektiğini söyleyen Taşkesenlioğlu, ülkedeki tasarruf seviyesinin artırılması gerektiğini belirtti. Bu hedefin YEP kapsamında da yer aldığını hatırlatarak bireysel emeklilik sisteminin önemine dikkat çekti.

Emeklilik fonlarındaki miktarların artırılmasının tasarruf düzeyini de yükselteceğini söyledi. Geçen yılın sonunda 48 milyar TL olan menkul kıymet yatırım fonlarının bu yılın Ekim ayı itibarıyla 98 milyara ulaştığını açıkladı.

Ülke olarak kalıcı ve yüksek bir tasarruf düzeyine ulaşabilmemiz ve uluslararası tasarrufları çekebilmemiz için sermaye piyasalarının rekabetçi bir yapıya getirilmesi gerektiğini söyledi. 2010 yılından sonraki süreçte halka arzların eskiye nazaran önemini kaybettiğini, buna karşın tahsisli satış, risk sermayesi gibi yöntemlerin daha çok tercih edildiğini belirtti.

Y kuşağının son dönemde alternatif yatırım araçlarına yöneldiğini belirten Taşkesenlioğlu, bu jenerasyonun servetinin %52’sinin nakit olduğunu söyledi. Araştırmaların 2023 yılı itibarıyla söz konusu kesimin 300 milyar dolarlık nakit varlığa sahip olacağını gösterdiğini söyledi.

Küresel sermaye piyasalarının çok hızlı bir şekilde değişim gösterdiğini söyleyen Taşkesenlioğlu, kurum olarak yeni ihtiyaçları çok yakından takip ederek gerekli çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Kitle Fonlaması Yakında Gündeme Gelecek

Kitle Fonlaması Yakında Gündeme GelecekSermaye piyasalarının önemli konuları arasında kitle fonlaması da olduğunu söyleyen Başkan, “Birincil ve ikincil düzenlemelerini tamamladığımız paya dayalı kitle fonlaması yönteminin yakın zamanda sermaye piyasalarımızın önemli bir gündem maddesi olmasını beklemekteyiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye’nin girişimci özelliğiyle dikkat çeken bir ülke olduğunu, bu avantajın ise şirketlerin erken aşamada sermaye piyasalarına girmesini sağlayabileceğini söyledi. Kitle fonlaması ile erken tanışan şirketlerin halka arz zamanlarının daha çabuk olabileceğine vurgu yaptı.

Anlattığı bu hedeflere daha çabuk ulaşabilmesi için SPK’nın piyasa bozucu eylemlerin önüne geçme, denetimleri daha etkin ve sık yapma, yatırımcılara güvenli bir platform sunulması gibi önemli görevler üstlendiğini açıkladı.

Piyasanın geleceğinin önemli ölçüde uzun vadeli yatırımlara bağlı olduğunu söyleyen Taşkesenlioğlu, bu hususta İstanbul Finans Merkezi’nin de etkin rol oynayacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar