Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Koronavirüsle Mücadele Eden Dünya Ekonomisi için Resesyonu İşaret Etti

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, tüm dünyanın baş etmek ve salgını durdurmak için uğraştığı koronavirüsün küresel ekonomiyi resesyona sokacağını bildirdi.
S&P Koronavirüsle Mücadele Eden Dünya Ekonomisi için Resesyonu İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemler her geçen gün artıyor. Dünya ekonomisinde söz sahibi olan gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerin merkez bankaları politika faiz oranlarını düşürdü.

Bunun yanında ekonomik aktivitelerin durmaması için piyasaya likidite akışı sağladı. Faiz oranını düşüren ülkeler arasına bugün Türkiye de katıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranını 100 baz puan indirdiğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), dünyanın her tarafına yayılan ve 7 bin 517 kişinin ölmesine sebep olan koronavirüs salgınının, küresel ekonomiyi bu yıl resesyona sürükleyeceğini öngörüyor.

S&P tarafından yapılan açıklamada koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerin dünya ekonomisinde resesyon yaratacağını belirtti.

S&P Resesyon UyarısıSalgının kontrol altına alınması için alınan tedbirlerin küresel ekonomiyi durma noktasına getirdiği ve nakit akışında düşüşe yol açtığı aktarıldı. Petrol fiyatlarında sert düşüşe de işaret eden kurum analistleri, salgının etkisinin varlık ve sanayi sınıfına göre farklılık göstereceğini söyledi.

S&P Küresel Araştırma Başkanı Alexandra Dimitrijevi, söz konusu gelişmelerin şirketlerin temerrüte gitmelerini artıracağını belirtti. Amerika’da finansal olmayan şirketlerde temerrüt oranının 12 ay içerisinde %10 seviyesine çıkabileceğini söyledi.

Ekonomideki küçülmenin ciddi ancak kısa vadeli olduğunu belirten Dimitrijevi, uzun süreli resesyonun daha hissedilir sonuçlar doğuracağını aktardı. Salgının iyice tırmanması durumunda piyasalarda dalgalanmanın artacağını, bunun da beraberinde resesyonu tetikleyeceğini sözlerine ekledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Kongre’den salgınla mücadele için 850 milyar dolarlık teşvik isteyeceği öğrenildi.

ABD Hazine Bakanı Steven MnuchinElde edilen bilgiye göre Mnuchin’in bu teşvik paketini büyük olasılıkla maaş ve ücretlerden kesilen vergilerde indirim ve hava yolu şirketlerinin kurtarılması amacı için isteyeceği düşünülüyor. Bakan Mnuchin, bugün Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilere piyasanın daha fazla likiditeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu