Yatırım yapmaya başla!

S&P: Hindistan Ekonomisi %5 Daralma Tahmini ile Vahim Durumda

S&P Global Ratings Cuma günü yayımladığı bir raporda Hindistan ekonomisinin yüzde 5 oranında daralması beklenen büyüme ile vahim durumda olduğunu bildirdi.
S&P: Hindistan Ekonomisi %5 Daralma Tahmini ile Vahim Durumda

1958, 1966, 1967, 1973, 1980’in ardından mevcut mali yılda tarihindeki altıncı ekonomik daralmaya doğru ilerleyen Hindistan; pandeminin yarattığı sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor. Gelen raporlar ve tahminler de ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukları gözler önüne seriyor.

S&P Global Ratings’in Cuma günkü raporu da onlardan bir tanesi. Hindistan ekonomisinin yüzde 5 oranında daralması beklenen büyüme ile vahim durumda olduğunu belirten derecelendirme ajansı, şu ifadelerle dikkat çekti:

“Hindistan ekonomisi vahim bir durumda. Virüsü kapsamadaki zorluklar, zayıf bir politika yanıtı, ve özellikle finansal sektördeki temel savunmasızlıklar; 2021’de toparlanmadan önce bu mali yılda büyümenin %5 düşmesini beklememize neden oluyor.”

Fitch Ratings ve Crisil’in yanı sıra S&P de Hindistan’ın 2020-2021 mali yılında yüzde 5 küçüleceğini tahmin etmişti.
Hindistan Son Yıllık Daralma
Kaynak: World Bank

Bu tahminler Hindistan’ın GSYİH verilerini açıklamasından önce gelirken Hindistan GSYİH büyümesi Mart çeyreğinde yüzde 3,1’e; tam yıl büyümesi ise 4,2’ye gerilemişti. 2020 mali yılı için yüzde 4,2’lik büyüme beklentilerden iyi olsa da rakam 11 yılın en düşük seviyesine işaret etmişti.

Gelen birçok ekonomik veri de olumlu yönde değildi. Durum böyleyken S&P’nin yeni raporu karamsarlığı artırdı. Asya Pasifik zararlarının 3 trilyon dolar civarında olduğunu savunan kurum, bölge ekonomisinin 2020’de yüzde 1,3 küçüleceğini fakat 2021’de yüzde 6,9 büyüyeceğini tahmin etti.

S&P Global Ratings’te Asya-Pasifik Baş Ekonomisti Shaun Roache; “Asya-Pasifik, COVID-19’u içermede bazı başarılar gösterdi ve genel anlamda etkili makroekonomik politikalarla yanıt verdi” dedi.
 S&P Global Ratings Hindistan Daralma Tahmini
Kaynak: S&P Global Ratings

Bunun, darbeyi hafifletmeye yardımcı olup iyileşmeye köprü sağlayabileceğini fakat toparlanmanın borçlu bilançolarla baskılanacak gibi durduğunu ekledi.

“Şimdi daha büyük görünen bir risk, ekonominin en az bir önemli sektörünün (hükümet, firmalar veya hane halkları) daha fazla tasarruf ederek, borcunu tamamen ödeyerek ve daha az harcayarak zayıf finansal pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığı başka bir bilanço durgunluğu” ifadeleri dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum