Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Avustralya’nın Görünümünü Düşürürken Maliye Bakanı Ekonomiden Emin

S&P Avustralya'nın görünümünü düşürürken Avustralya Maliye Bakanı koronavirüs krizi sona erdiğinde ekonominin güçlü bir şekilde geri döneceğinden şüphe duymadığını belirtti.
S&P Avustralya’nın Görünümünü Düşürürken Maliye Bakanı Ekonomiden Emin
Son Güncelleme: 
Yorum

S&P Global Ratings, hükümetin teşvik önlemleri sonucunda Avustralya için görünümünü istikrarlıdan olumsuza indirirken Maliye Bakanı Mathias Cormann, ülke ekonomisinin temellerinin sağlam kaldığını söyledi.

Perşembe günü yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Cormann, koronavirüs krizi sona erdiğinde ekonominin güçlü bir şekilde geri döneceğinden emin olduğunu dile getirdi. Güven verici ifadeler kullanan Cormann’ın yorumları S&P Global Ratings’in yaptığı revizenin hemen ardından geldi.

Avustralya’nın Görünümünü Düşüren S&P, 30 Yılın İlk Resesyonu için Uyardı

Avustralya’nın Görünümünü Düşüren S&P, 30 Yılın İlk Resesyonu için UyardıTeşvikin bir sonucu olarak hükümetin borç yükünün önemli ölçüde zayıflamasını bekleyen S&P, Avustralya’nın aşağı yönlü mali ve ekonomik risklerle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

COVID-19 salgınının Avustralya’ya ciddi bir ekonomik ve mali şok uyguladığını belirten derecelendirme kuruluşu, Avustralya ekonomisinin yaklaşık 30 yıldır ilk kez durgunluğa girmesini beklediğini açıkladı.

Bunun da AAA seviyesinde önemli bir bozulmaya yol açacağını kaydetti. S&P’nin açıklaması Fitch’in Avustralya’nın dört büyük bankasını Salı günü AA-‘den A+’ya çekmesinden sonra geldi.

Ajans açıklamasında, işsizliğin keskin bir şekilde artacağını ve iyileşmenin ardından bile pandemi öncesi seviyelere kıyasla çok yüksek kalacağını aktardı.

Avustralya’nın Devasa Teşvik Paketi

Avustralya’nın Devasa Teşvik PaketiAvustralya, koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisiyle mücadele etmek için toplam 320 milyar Avustralya doları değerinde büyük bir finansal teşvik paketi sözü vermişti.

30 Mart’ta açıklanan ek paket kapsamında, ülkedeki milyonlarca kişinin ücretinin hükümet tarafından sübvanse edileceği aktarılmıştı. Zorluk çeken işletmelere iki haftada bir çalışan başına 1.500 Avustralya doları yardımda bulunulacağı açıklanmıştı.

Avustralya Maliye Bakanı Ekonomiden Emin!

Avustralya Maliye Bakanı Ekonomiden Emin!Gelişmeler üzerine CNBC’ye konuşan Avustralya Maliye Bakanı, koronavirüs krizi sona erdiğinde ekonominin güçlü bir şekilde geri döneceğinden emin olduğunu bildirdi.

Cormann, olası bir durgunluğu ortadan kaldırmak için daha fazla mali ve parasal önlem olup olmayacağı konusunda ise Avustralya Merkez Bankası’nın ve hükümetin elinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.

Para politikası ile maliye politikasının aynı yönde ilerlediğini vurgulayan Cormann, her ikisinin de ekonomiyi, işi ve istihdamı desteklediğini ekledi.

Ülke koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik serpintiyle boğuşurken Avustralya hükümetinin daha büyük mali teşvikler getirmesinin olası görünmediğini de dile getirdi. GSYİH’lerinin yaklaşık yüzde 16.4’ünü temsil eden önlemler aldıklarını bu programla altı milyon işçiye destek verdiklerini hatırlattı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgını Avustralya’da 6 bini aşkın kişide görüldü ve şimdiye dek 54 kişinin ölümüne sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu