Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Slovenya için GSYİH Düşüş Tahmini %8’den %7,6’ya Yükseltildi

Slovenya hükümet analistleri, ülkenin ekonomik üretiminin koronavirüs krizi nedeniyle bu yıl yüzde 7,6 küçülebileceğini söyledi. Tahmin, Mayıs’taki %8’lik düşüş tahminine kıyasla hafifçe iyileşti.
Slovenya için GSYİH Düşüş Tahmini %8’den %7,6’ya Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgının sona erdiğini bildiren ilk Avrupa ülkesi olan Slovenya için gelen yeni GSYİH tahmini, Mayıs’takine kıyasla hafifçe iyileşme gösterdi.

Makroekonomik Analiz ve Geliştirme Enstitüsü (UMAR) tarafından yayımlanan yeni raporda, Slovenya’nın ekonomik üretiminin devam eden koronavirüs krizi nedeniyle bu yıl yüzde 7,6 düşebileceğini
belirtildi.

IMAD, Mayıs’taki raporunda ise yüzde 8’lik düşüş öngörmüştü. Virüsün hala ortadan kalkmış olmaması ve kısıtlamaların devam etmesi nedeniyle iyileşmenin aktiviteler çapında kademeli ve düzensiz olacağı dile getirildi.

Belirsizlik ve GSYİH’de daha da keskin bir düşüş riskinin, epideminin büyük yayılımlarının olası nükslerinin yüksek kalmasıyla bağlantılı olduğu vurgulandı.
IMAD Slovenya Tahmin
Kaynak: IMAD

Ekonomik durumun, epidemiyolojik durum ile ekonomik politika önlemlerinin kombinasyonuna bağlı olacağı belirtilirken IMAD, çoğu aktivitenin salgının patlak vermesinden önceki seviyelere ulaşmayacağını kaydetti. Koronavirüsün yayılmasını engellemek için sıkı önlemlerin eski haline getirilmesinin, GSYİH’de daha da derin bir düşüşe neden olabileceğinin üzeri çizildi.

Fakat bir aşı veya ilaç yakında geliştirilir ve kullanıma sunulursa veya virüsün yayılması etkili ve kalıcı olarak önlenirse, aktivitenin temel senaryoda öngörülenden daha hızlı iyileşebileceği eklendi.
lovenya Merkez Bankası GSYİH Tahmini
Kaynak: Slovenya Merkez Bankası

Bu yılın katma değer düşüşü en çok konaklama ve yemek servisi faaliyetleri, sanat, eğlence, kişisel hizmet faaliyetleri ve ulaşımda görülecekken üretimin biraz daha küçük ama yine de önemli bir düşüşe uğrayacağı belirtildi.

Özel tüketimin 2020’de önemli ölçüde azalması beklenirken, hükümet harcamalarının kriz koşullarında geçici olarak güçleneceği kaydedildi. Slovenya Merkez Bankası Haziran ayının başlarında ülkenin ekonomik üretiminin bu yıl salgının sonucu olarak %6,5 daralacağını ve 2021’de %4,9 ve 2022’de %3,6 büyüyerek kademeli olarak toparlanmasının beklendiğini açıkladı.

Başkan Yardımcısı Jozef Bradesko; “Pandemi bu tahmindeki en önemli faktör. Tahminleri, pandeminin başarılı bir şekilde tedavi edildiği ve gelecekteki gerekli önlemlerin şu ana kadar uygulandığı derecede katı olmayacağı varsayımına dayandık.” dedi. Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Slovenya hükümeti, 2020 yılında ülke için %7-8 aralığında daralma öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu