Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Üretici Fiyatları Kasım’da 3 Ayın En Küçük Düşüşünü Bildirdi

İstatistik Departmanı tarafından açıklanan verilere göre Singapur'un üretici fiyatları Kasım ayında düşmeye devam etti. Detaylar aşağıda;
Singapur Üretici Fiyatları Kasım’da 3 Ayın En Küçük Düşüşünü Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur İstatistik Departmanı’nın yayımladığı verilere göre, Singapur’un üretici fiyatları Kasım ayında düştü. Singapur’da Yurtiçi Arz Fiyat Endeksi, önceki ayın yüzde 9,7’lik düşüşün ardından Kasım 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 9,4 düştü.

Bu, yurt içi arz fiyatlarında art arda onuncu düşüş olsa da Ağustos’tan bu yana en küçük düşüşü temsil etti. Nedeni ise mineral yakıtlar için fiyatlardaki daha az düşüş ve yakıtları hariç tutan ham maddelerdeki azalan düşüş oldu. Ayrıca kimyasallar ve kimyasal ürünler (yüzde 7,6’ya kıyasla yüzde 6,2), makine-nakliye ekipmanları (yüzde 2,1’e kıyasla yüzde 5) için fiyatlar geriledi.

Bununla birlikte gıda ve canlı hayvanlar (yüzde eksi 0,6’ya kıyasla yüzde 0,5), içecekler ve tütün (yüzde 1’e karşı yüzde 1,1), mamul mallar (yüzde eksi 0,4’e karşı yüzde 0,2) fiyatlarında toparlanma oldu.
Singapur Yurt İçi Arz Fiyat Endeksi
Kaynak: Trading Economics

Çeşitli mamul ürünlerin fiyatları ise yüzde 1,7’ye kıyasla yüzde 1,9 arttı. Öte yandan, hayvansal ve bitkisel yağ fiyatları yüzde 20,3’e karşı yüzde 17,3’le artmaya devam etti. İstatistik Departmanı, imalatçı üretici fiyatları endeksinin Ekim’deki yüzde 8,3 düşüşün ardından Kasım ayında yıllık yüzde 8,8 düştüğünü de açıkladı. Petrol endeksi Kasım ayında yıllık yüzde 32,5, petrol dışı endeksler ise yüzde 5,4 düştü.

Aylık bazda, üretici fiyatları bir önceki ayki yüzde 0,2 artışın ardından Kasım ayında yüzde 0,7 düştü.
Singapur Sanayi Üretimi
Kaynak: EDB Singapore

Departmandan gelen başka bir rapor, ithalat fiyatlarının bir önceki ayın yüzde 7,6 düşüşünün ardından Kasım ayında yıllık yüzde 5,8 düştüğünü gösterdi. Aylık bazda ithalat fiyatları, bir önceki ayki yüzde 0,1 düşüşün ardından Kasım ayında yüzde 0,8 arttı.

Veriler, ihracat fiyatlarının Kasım ayında yıllık yüzde 6,6, bir ay öncesine göre ise yüzde 0,4 düştüğünü gösterdi. Tüm bunların yanında Covid-19’a yönelik aldığı  sıkı önlemlerle resesyona sürüklenen Singapur, alınan yeni haberlere göre kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Çünkü ada devleti, ekonomiyi canlandırmaya odaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu