Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiyi Canlandırmaya Odaklanan Singapur, Kısıtlamalarını Gevşetiyor

Covid-19’u kontrol altına almayı başaran Singapur, resesyonu derinleşen ekonomisini canlandırmak için pandemi kısıtlamalarını gevşetmeye başlıyor.
Ekonomiyi Canlandırmaya Odaklanan Singapur, Kısıtlamalarını Gevşetiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur yetkilileri, küresel merkez statüsünü korumasını sağlamak için ekonomiyi yeniden canlandırmaya odaklandığından adadaki sosyal kısıtlamaları hafifletti.

Hükümet bugünkü açıklamasında, bir hanehalkı toplanmasına veya davet edilmesine izin verilen kişi sayısı sınırını beşten sekize yükseltirken alışveriş merkezleri, turistik yerler ve ibadethanelerdeki maksimum kapasiteleri de artırdı.

Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğu Covid-19’un yayılmasını kontrol altına almak için daha kısıtlayıcı politikalar uygularken Singapur virüsle başarılı şekilde mücadele etti.
Singapur Covid Tablosu
Kaynak: Worldometers

Hatta Singapur, salgını dizginlemede o kadar başarılı oldu ki Dünya Ekonomik Forumu, Avrupa’daki sürekli koronavirüs riski nedeniyle yıllık toplantısını 2021’de İsviçre’den Asya adasına taşıyacağını duyurdu. Ancak sağlık krizini kontrol etmenin ekonomik bir bedeli oldu ve Singapur’u durgunluğa sürükledi. Singapur ekonomisi yılın ikinci çeyreğindeki düşüşle resesyona girmiş, üçüncü çeyrekte daralma devam etmişti.

FT’nin haberine göre Maybank’tan Chua Hak Bin, kısıtlamaların hafifletilmesinin yurtiçi harcamaları artıracağını ancak ekonomik etkinin sınır
kontrolleri önemli ölçüde gevşetilene kadar yalnızca kademeli olarak pozitif olacağını söyledi.
Singapur 3Ç20 GSYİH
Kaynak: MTI

“Bunun ancak 2021’in dördüncü çeyreğinde, aşılar Singapur’da ve komşularımız da dahil olmak üzere diğer büyük pazarlarda yaygın olarak mevcut olduğunda ve sürü bağışıklığı sağlandığında gerçekleşebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Maybank, 2020’de yüzde 5,7’lik bir düşüşün ardından Singapur’un gerçek GSYİH’sinin 2021’de yüzde 4,5 ve 2022’de yüzde 3 büyüyeceğini tahmin etti. BioNTech / Pfizer aşısının ilk sevkiyatları, Moderna ve Sinovac ile önceden satın alma anlaşmaları imzalayan Singapur’a bu ay ulaştı. Singapur Çarşamba günü sağlık çalışanlarını aşılamaya başlayacağını ve yaşlılar ve altta yatan sağlık sorunları olanlara da öncelik verileceğini duyurdu.

Singapur, göçmen işçi yatakhanelerindeki salgının bir enfeksiyon dalgasını tetiklemesinin ardından virüsü kontrol altına aldı. Günlük olarak bildirilen yeni yerel olarak bulaşan vaka sayısı, Eylül sonundan bu yana tek basamakta veya sıfırda kaldı ve Singapur, geçen ay 15 gün boyunca hiçbir yerel enfeksiyon bildirmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu